(ФОТО) Вилијам и Кејт одат на службено патување во САД, дали ќе ги посетат Хари и Меган?

Вилијам и Кејт планираат следната година да одат на службено патување во САД, а обожавателите на кралското семејство се прашуваат дали ќе ги посетат принцот Хари и Меган Маркл.
Според некои кралски експерти, средбата нема да се случи.


View this post on Instagram

A post shared by Duke and Duchess of Cambridge (@dukeandduchessofcambridge)


„За Вилијам и Кејт, логичен чекор е да присуствуваат на церемонијата Earthshot во САД во 2022. година, каде што се очекува да бидат Хари и Меган, но четворицата најверојатно нема да се сретнат“, изјавил експертот за кралското семејство Фил Дампиер за The Sun.
Причината за тоа, објаснува експертот, е што Вилијам и Кејт нема да се согласат со можноста Војводите од Сасекс да станат ѕвезди на настанот.
„Тие се речиси ривали сега, така што не гледам да дојде до помирување толку брзо“, додал Дампиер.
Промена во врската може да се случи само ако Хари и Меган се пензионираат, смета тој. Односно, ако Хари се откаже од пишувањето книга за животот во кралското семејство и се огради од изјавите во интервјуто со Опра Винфри.


Војводата и војвотката од Кембриџ последен пат беа во официјална посета на Америка во 2014. година во Њујорк.
„Вилијам и Кејт отсекогаш биле многу популарни во САД, но тие не биле таму некое време, па ќе сакаат да го подобрат својот профил, а следната година, за време на платинестиот јубилеј на кралицата, тоа би било златна можност“, додал Дампиер.
Иако шансите кралските парови да се сретнат на церемонијата се мали, ништо не е подобро ниту за престојот на Вилијам и Кејт во Сасекс. Експертот смета дека на тој начин ќе се тргне фокусот од самата церемонија и дека многу повеќе ќе се внимава на семејните проблеми, што не е во ничиј интерес.

Да потсетиме, војводата и војвотката од Кембриџ се многу ангажирани во борбата за зачувување на животната средина и против климатските промени, а нивната иницијатива The Earthshot Prize ќе биде доделена во САД следната година. За време на посетата, двојката треба да одржи и церемонија на доделување награди што ги доделува Кралската фондација. Секоја година, фондацијата доделува награда на пет добитници за нивниот придонес во заштитата на животната средина.
Наградата Earthshot од 1 милион фунти ќе се доделува за пет проекти секоја година од сега до крајот на деценијата.

Фото: Принтскрин/Instagram

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) КРАЛСКО СЕМЕЈСТВО – Зошто Шарлот не го добила името по Дијана? Вилијам сакал да и оддаде почит на мајка си, но една работа го спречила

Принцот Вилијам и Кејт Мидлтон не можеле да ја именуваат својата единствена ќерка Шарлот по …