(ФОТО) ВЕЛАТ ДЕКА Е ЛЕК – КАКО ДОМАШНИ МИЛЕНИЦИ! Човек кој лежерно шета со банана на поводник НЕ Е ЛУД, туку лекува една болест, што мислите за тоа?

Минатиот месец на Твитер беше објавена фотографија од непознат маж како шета со банана во Англија, а сега многу луѓе полудеа по оваа необична активност.

This image has an empty alt attribute; its file name is banani.jpg
Човекот кој лежерно се шетал со банана веднаш ја заробил фантазијата на корисниците на социјалните мрежи, но и ги подгреал теориите за необичниот третман на анксиозноста, во што, секако, помага овој чуден спектакл. Како резултат на тоа, на интернет се појавија бројни фотографии и видеа од луѓе кои влечат банани и друго овошје зад себе. Како да се миленичиња!
Прво, во јули 2017. година, еден човек во Хадерсфилд, Западен Јоркшир, бил снимен како шета со својата банана. Сите велеле дека е луд, но потоа во Даблин, Ирска, две години подоцна, со камера била снимена жена која исто така шетала банана.


This image has an empty alt attribute; its file name is lekuvanje-so-banana-1.jpg
Алан Смит ја снимил необичната глетка, објавувајќи ја на Фејсбук со натпис: „Денес сите се таму луди и шетаат банани“.

Но, дали се навистина луди?


Еден корисник на Редит, реагирајќи на видеото од друга жена која го прави истото, сугерирал дека активноста би можела да биде некој вид третман за анксиозност.
„Се сеќавам дека тоа беше чудна форма на терапија пред неколку години“, напишала личноста.
Според психологот Хуи Би Теху, тој е во право! Ова, вели тој, е класична вежба на когнитивна бихејвиорална терапија:

This image has an empty alt attribute; its file name is lekuvanje-so-banana-2.jpg
„Идејата е да направите нешто и да ги натерате луѓето навистина да ве гледаат. Всушност, некои луѓе често се толку самосвесни што се грижат за тоа што мислат другите за нив, дали изгледаат глупаво, вознемирено или премногу незгодно, итн. Шетањето банана ќе ви помогне да се опуштите“


И нејзиниот професор на Универзитетот во Сасекс вели дека тоа е добар начин за справување со анксиозноста, а германскиот психолог Бенџамин Лисман додава дека „оваа идеја е дел од борбата против сопствените социјални инхибиции“.
Со експерименти од ваков вид, најверојатно ќе откриете дека реакцијата може да биде сосема поинаква од она што мислите, според Теху.
– Но, дури и да е она што го мислите: дека „изгледаш глупаво“, „изгледаш толку вознемирено“, „изгледаш како идиот“ – тоа се само нивни мисли! Па што? Не е ништо катастрофално. Нека мислат што сакаат!“

This image has an empty alt attribute; its file name is lekuvanje-so-banana-3-682x1024.jpg
Дури и самата тоа го пробала во Кројдон, Лондон и наишла на различни реакции.
– Толку многу луѓе ме гледаа! Некои прашуваа зошто го правам тоа, некои само зјапаа, некои се обидоа да ѕирнат. Отидов и во Мекдоналдс со банана, сите забележаа. Видов и еден дечко како ме слика. Навистина релаксирачки!

Фото: Принтскрин/Facebook

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Менторската работилница „Што после средно“

Во среда, на 22 мај 2024 година, во кафе-книжарницата Буква, со почеток од 12:00 часот …