(ФОТО) ПРИКАЗНАТА ТРОГНАЛА МНОГУМИНА – Азербејџанецот кој тргнал да им помага на луѓето во Турција со старо возило, сега добил нов автомобил

Азербејџанецот Сервер Бесирли, кој се вклучи во кампањата за помош на Турција со својот стар црвен автомобил, ќе добие нов автомобил.
По земјотресите кои го погодија југоисточниот дел на Турција, Сервер го наполнил својот стар автомобил со работи од неговата трошна куќа во Баку и се упатил кон Турција.

This image has an empty alt attribute; its file name is azerbejdzanec-so-nov-avtomobil.jpg


Фотографијата трогнала многу луѓе, особено откако дознале за условите во кои живее самиот Сервер. Многумина коментираат дека оние кои имаат најмалку секогаш даваат најголема поддршка.

Бесирли потоа бил гостин на национален канал во Азербејџан и дал информации за себе, по што се јавил азербејџански бизнисмен.
По излегувањето од студиото, бизнисмен од Нахчиван по име Бахтијар, барајќи ја водителката за време на рекламата, му ветил на Сервер Беширли нов автомобил.
Во понеделникот, 13 февруари, азербејџанскиот херој Сервер повторно бил гостин во програмата и го добил клучот од својот нов автомобил.

Фото: Принтскрин/Twitter

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

,,Гласна тишина” – самостојна изложба на младата визуелена уметница Мартина Спасовска

Вечерва со почеток од 20:00 часот во фоајето на Центарот за Култура Трајко Прокопиев во …