(ФОТО) ПРЕКРАСНИ СЦЕНИ НА ХОКАИДО – На јапонска плажа се спојуваат море, песок и снег

Многумина од нас имаат одговорено на прашањето дали повеќе сакаме морски плажи или снег, а едно место во Јапонија е познато по тоа што ги нуди и двете.
Морето и звукот на брановите кои се „кршат“ на брегот делуваат смирувачки, како и погледот кон морето, плажата и небото. Но, што можеме да кажеме за сцената што ја претставува комбинацијата на море, песок и снег? Токму тоа го има плажата Хокаидо во Јапонија.

This image has an empty alt attribute; its file name is japonska-plaza-1.jpg


Фотографија е направена во Глобалниот геопарк на УНЕСКО, San’in Kaigan, локација што се протега од западниот брег на Хакуто Кајган во Тотори до источниот рт Кјогамисаки во Кјото.
Во овој геопарк има бројни геолошки локалитети поврзани со развојот на Јапонското Море, има геолошки карактеристики како што се долини, песочни дини, песочни шипки, вулкани и плажи кои наликуваат на реки.
Оваа чудесна комбинација од море, песок и снег стана вирална на интернет, а луѓето сè уште зборуваат за тоа. Многумина ја коментираа фотографијата и тврдеа дека таа ги инспирирала да патуваат и да го истражуваат светот.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Бимилк на „Генералка викенд“ – за почиста животна средина во Битола

Бимилк се вклучи во најмасовната еко акција „Генералка викенд“. Повеќе од 110 вработени на Битолска …