(ФОТО) Паровите кои ќе го препливаат овој канал засекогаш ќе останат заедно!

Ако одите на Крф, не смеете да ја пропуштите оваа плажа.
Најпопуларната плажа во северниот дел на островот во близина на селото Сидари е Каналот на Љубовта (Canal d’Amour), а зад неа лежи интересна легенда.
Оваа плажа е опкружена со карпи, па издолжени ртови се протегаат во морето, формирајќи мал канал во форма на V-форма.
Создаден е од корозивниот ефект на водата и ветрот, и природата продолжува да ја обликува плажата секоја година, создавајќи нови тунели и пештери во карпите.


View this post on Instagram

A post shared by Olga Topolnitskaya (@olgatopolnitskaya)


Според легендата, парот што заедно ќе го преплива овој канал ќе остане засекогаш заедно, а оние што пливаат до најоддалечениот врв наскоро ќе ја најдат љубовта на својот живот.
Потребна е голема храброст да се плива низ овој канал, бидејќи водата е многу студена.
За оние кои не веруваат во легенди или не се премногу романтични, дефинитивно препорачуваме да го посетат Каналот на љубовта, бидејќи е опкружен со карпи направени од лековита кал, што е корисно за кожата.


Фото:Принтскрин/Instagram

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

МАКЕДОНЕЦОТ ВИКТОР НАСТЕСКИ ОСТАНА БЕЗ РАБОТА НА БРОДСКА КОМПАНИЈА ПОРАДИ ПАСОШОТ!

Штетите од хаосот со личните исправи на македонските државјани, предизвикани од предавството на марионетската влада …