(ФОТО) Џеј Ло изгубила 10 години во лицето, но не поради ботокс

Џенифер Лопез открила зошто изгледа како да „изгубила 10 години“ од своето лице.
Тајната на менталната и физичката благосостојба на Џенифер Лопез е едноставна, но неостварлива: таа инсистира да спие од седум до девет часови секоја вечер.
Инаку, Лопез има билтен на кој фановите можат да се претплатат, во кој споделува детали за нејзиниот личен живот (да, таму ја објавила свршувачката со Бен Афлек). Меѓу другите теми, нејзиниот неодамнешен билтен се фокусираше на важноста на спиењето, нешто што 52-годишната мегаѕвезда го научила на потешкиот начин во нејзините 20-ти.
„Имаше моменти во мојот живот кога спиев од три до пет часа навечер. Бев во доцните дваесетти и мислев дека сум непобедлива. Односно до еден ден кога добив напад на паника поради недостиг на сон“, објаснува таа во билтенот.

View this post on Instagram

A post shared by Jennifer Lopez (@jlo)


„Не можев да видам јасно, а потоа физичките симптоми што ги имав почнаа да ме плашат, а стравот се засили. Сега знам дека тоа беше класичен напад на паника предизвикан од исцрпеност, но во тоа време никогаш не сум слушнала за тој термин“, додаде таа.
Нејзиното обезбедување ја однело на лекар, а таа била „исплашена“, објаснила таа.
„Мислев дека го губам умот. Го прашав докторот дали ќе полудам“.
Џеј Ло не „полудела“, но имала екстремно малку сон, што може да ја влоши анксиозноста. А бидејќи стресот и анксиозноста можат да предизвикаат несоница, тоа брзо може да стане маѓепсан круг.


View this post on Instagram

A post shared by Jennifer Lopez (@jlo)


„Колку подоцна одиме во кревет – под услов да треба да станеме во одредено време – толку е поголем стресот од лошиот или несоодветен сон, што може да има многу реални последици за нашето тело со текот на времето“, рекол д-р Крис Винтер, медицински директор во Центарот за медицина за спиење „Марта Џеферсон“ во Шарлотсвил, која претходно зборувала на оваа тема за ова списание.
Во тоа време, лекарот на Лопез ја советувал да спие седум до девет часа секоја вечер, да избегнува кофеин и да претпочита вежбање за да ги балансира животот и работата, напишала таа во билтенот. „Сфатив колку сериозни може да бидат последиците ако игнорирам што му треба на моето тело и ум за да бидат здрави“, напишала Лопез.

View this post on Instagram

A post shared by Jennifer Lopez (@jlo)

„Тогаш започна моето патување кон здравјето“
Задолжителниот квалитетен сон се покажал како одличен потег не само за нејзиното здравје, туку и за нејзиниот изглед, објаснила таа во својот билтен.
„Мислам дека спиењето е мала временска машина. Легнувате и одите до местото каде што се чувате, а потоа излегува нова, помлада личност отколку што бевте порано“, напишала таа.
„Понекогаш се будам и велам: ‘Леле! Само што изгубив 10 години на моето лице!’. Тоа е она што еден добар сон може да го направи за вас, и се акумулира со текот на времето“.
Иако изгледањето 10. години помладо по една ноќ сон е секако претерување – дури и за Лопез – има одредена валидност во нејзините тврдења дека спиењето е поврзано со изгледот.
„Има нешто што се нарекува лизгање на убавината“, вели д-р Мајкл Џ. Бреус, клинички психолог, специјалист за спиење овластен од одборот и главен директор за спиење на Purple.
„Како што старееме, недостатокот на сон ни влијае подлабоко и се појавува повидливо на нашите лица“, вели тој, додавајќи дека ова објаснува зошто темните кругови и фините линии може да се појават подоцна во животот, и покрај доцните ноќи во дваесеттите години.

Фото: Принтскрин/Instagram

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Сеќавање: две години без нашиот истакнат поет, преведувач и професор Драги Михајловски

Драги Михајловски е роден на 16 октомври 1951 година во Битола, каде го поминал и …