(ФОТО) Девојка (23) скоро умрела од грип:„Тоа беше силна болка во сите органи“

 Џен Лудвин имала 23 години кога добила грип. Таа не била премногу загрижена со тој факт кој скоро и го одземал животот.
Сè’ започнало на 14. октомври 2009. година, што е врежано во нејзината меморија. Тој ден, Џен пристигнала во собата за итни случаи со болка во грлото и мислела дека тоа е грип. Лекарите ја испратиле дома откако и дале инфузија, но таа се вратила за помалку од 48 часа, пренесува thehealthy.com.
„Јас бев на почетокот на средно училиште кога видов нешто за вирусот на грип Х1Н1 грип,како почнал да се шири но тоа не ми пречеше затоа што веќе го имав и го преболев“, вели Лудвин. Овој пат се чувствувала поинаку. Нејзините болки во грлото напредувале до болки во телото, имала висока температура и имала потешкотии во дишењето.
“Имав нешто што можев да го опишам само како болка во органите – тоа не беа мускулите и коските, туку силна болка во органите. Повраќав крв и го ладев телото со носење бикини и лежејќи на плочките во кујната. Кога ми кажаа дека имав нешто „вирусно“ да одам дома и да се одморам, не можев да верувам“.
Таа знаела дека нешто навистина не е во ред. „Јас не сум религиозна личност, но таа вечер се молев за прв пат. Се молев на Бога да ме разбуди следното утро“.


“Сè што ми се случуваше следните три дена ми е во магла. Ја повикав мајка ми и неа и беше јасно дека дишам лошо и таа се закани дека ќе повика брза помош ако не одам сама. Моето заминување во брза помош е последното нешто што се сеќавам пред будењето на интензивна нега“.
Кога пристигнала во болницата, Џен веднаш добила кислород и се наоѓала во септичен шок, а бубрезите не и работеле. Септичен шок е критична фаза на сепса кога инфекцијата предизвикува имунолошкиот систем да „реагира“ на тоа, што може да доведе до висок крвен притисок и лоша циркулација на крвта.


Сепсата е ретка, но многу опасна за организмот, а како резултат на грип се јавува уште поретко. Никогаш не може навистина да се предвиди како телото ќе реагира на инфекции и вируси.
Дозата на кислород што ја добила Џен не била доволна за нејзините слаби бели дробови.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Нутритивни причини зошто да пиете чоколадно млеко

За децата чоколадното млеко секогаш претставува најголема радост преточена во чаша, нема дете што не …