(ФОТО) Босанец станал херој во Америка: Спасил мајка и две деца од превртен автомобил

Бројни американски медиуми пишуваа за храбриот чин на еден Босанец кој спасил мајка и две деца од превртен автомобил. Детали за настанот сподели здравствената организација „Juniper Homecare“ во која Нихад Ибрахимовиќ работи како менаџер веќе 17. години.
„Нашиот сопствен херој! Рано утрово, додека бил на рутата за испорака на улицата Саут Витни во Хартфорд, Нихад Ибрахимовиќ, кој работи како менаџер на Juniper повеќе од 17. години, забележал нешто оддалеку. Кога се приближил видел дека автомобилот се превртел на сред пат. Кога видел дека автомобилот чади, знаел дека нема многу време и се фрли во акција“, напишале тие во објавата на нивната веб-страница.
Ибрахимовиќ повикал брза помош, но немало време за чекање.

This image has an empty alt attribute; its file name is hrabar-bosanec-1.jpg


„Додека трчаше кон автомобилот, ја виде мајката и нејзините две мали деца заробени внатре. Размислувајќи брзо, го скршил прозорецот и успеал сите да ги однесе на безбедно додека ја чекале брзата помош. Ова е крајно несебичен и херојски потег. Благословени сме што имаме ваков херој во нашиот тим Juniper. Се молиме сите да оздрават целосно и бараме сите да возат внимателно оваа зима“, потсетиле во своето соопштение.

This image has an empty alt attribute; its file name is hrabar-bosanec-2.jpg


This image has an empty alt attribute; its file name is hrabar-bosanec-3.jpg

Под објавата се појавија бројни коментари од воодушевените Американци, но и граѓани на Босна и Херцеговина.


„Нашиот херој“, „Браво Нихад, босанската култура не учи секогаш да им помагаме на другите“, „Толку сум горд на Нихад“, „Каква храброст, на светот му требаат такви како тебе“, „Ние го имаме нашиот Супермен“, „Момчиште“ – се само неколку во долгата серија коментари.

Фото: Принтскрин/Facebook

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Концерт на грчкиот бенд „The Bonnie Nettles“ во Агора

Вечерва со почеток во 21:30 часот, во кафе барот Агора во Куманово, ќе се одржи …