(ФОТО) Боксер чекал шест децении на извршување на смртната казна, а потоа бил ослободен: Го соборил Гинисовиот рекорд

Поранешен јапонски боксер влезе во „Гинисовата книга на рекорди“ како осуденик кој долго чекаше на извршување на смртната казна
Обвинителите одлучиле да не се жалат на одлуката донесена минатата недела од Вишиот суд во Токио, кој наредил повторно судење на поранешен професионален боксер, осуден на смрт за случајот со четирикратно убиство во централна Јапонија во 1966 година, објавија денеска адвокатите на обвинетиот.
Бидејќи обвинителите се откажале од својата специјална жалба до Врховниот суд, повторното судење на 87-годишниот Ивао Хакамада ќе се одржи во Окружниот суд Шизуока, каде што првично му се судело, пренесува агенцијата Кјодо.

This image has an empty alt attribute; its file name is ivao-hakamada-2.jpg
Хакамада беше зад решетки се додека новите докази не доведоа до негово ослободување во 2014 година.
На 11 септември 1968 година, тој беше осуден на смрт за четирикратното убиство кое стана познато како „Инцидентот Хакамада“.
На 30 јуни 1966 година избувнал пожар во домот на еден од шефовите на Хакамада. Како што изјавил, се обидел да го изгасне пожарот, но ги нашол само телата на својот шеф, сопругата и двете деца кои биле избодени до смрт. Од домот на убиените исчезнале 200.000 јени.


This image has an empty alt attribute; its file name is ivao-hakamada-4.jpg
Хакамада бил испрашуван во полиција и во август истата година бил уапсен врз основа на неговото признание и на неговата облека на која била пронајдена мала количина крв и бензин. Како што неодамна изјави неговиот адвокат, Хакамада бил испрашуван по 264 часа, односно 16 часа дневно во текот на 23 дена, додека не ја признал вината, а полицајците за време на распитот не му дозволувале ниту да пие вода, ниту да оди во тоалет.
На судењето тој го повлекол признанието, наведувајќи дека бил мачен на распитот и се изјаснил за невин.
„Единствено што можев да направам е да клечам и да се стискам за да немам голема нужда. Еден од полицајците ми го зеде палецот, го стави во мастило, го повлече кон писменото признание и ми викна да го потпишам, удирајќи ме и извртувајќи ја раката“, ѝ рекол еднаш Хакамада на својата сестра, опишувајќи ја тортурата во полицијата.

This image has an empty alt attribute; its file name is ivao-hakamada-5.jpg
Првично, извршувањето на смртната казна, по жалбите, било закажано за 11 ноември 1980 година. Хакамада сè уште останува на својата невиност, пишувајќи му на својот син во 1983 година: „Ти докажав дека татко ти не е убиец и дека полицијата најдобро знае и дека на судијата му е жал. Ќе ги скршам овие челични окови и ќе ти се вратам“.
За случајот тогаш се заинтересирал министерот за правда, кој одбил да го потпише актот за извршување на смртната казна, бидејќи се сомневал во валидноста на доказите и судењето.


This image has an empty alt attribute; its file name is ivao-hakamada-1.jpg
Во неговиот случај се вклучила и Боксерската федерација на Јапонија, а напредокот на технологијата доведло до пробив во новата истрага.
Во две илјадитите почнале жалби за ново судење, а најголемиот пробив се случил во 2008 година, кога со ДНК анализа било утврдено дека крвта на облеката не е на Хакамадин.
Конечно, на 27 март 2014 година, тој бил ослободен.

This image has an empty alt attribute; its file name is ivao-hakamada.jpg
На 10 март 2011 година Хакамада влезе во „Гинисовата книга на рекорди“ како осуденик кој најдолго чека на извршување на смртната казна.
Во текот на својата професионална боксерска кариера имал 29 борби во перо категорија, во кои бил рангиран како шести боксер во светот.


Фото: Агенции

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Што не советуваат ѕвездите денеска според хороскопскиот знак?!

Овен Работа: И денес комуникацијата нема да ви биде силна страна, па советот е да …