(ФОТО) „Banana bread“ колач на Тања Станковиќ

Познато е дека нашата пејачка Тања Станковиќ со нејзиниот сопруг Игор Димовски (исто така музичар) со години живее и работи во Америка. Па, бидејќи е вегетаријанка со нас го подели нејзиниот омилен рецепт за колач – посен.Станува збор за познатиот „Banana bread“. Во продолжение ви го донесуваме рецептот на Тања.
Состојки
1 шоља шеќер
1/2 шоља путер или маргарин
3 многу зрели банани
2 големи јајца
1 лажичка екстракт од ванила
2 шољи брашно
1 прашок за печиво
ореви
Подготовка: сувите состојки (брашно, шеќер печиво) ставете ги во еден сад и измешајте. Бананите испасирајте ги со вилушка. Изматете ги јајцата, додајте путер, ванила, пасираните банани. Во хомогената смеса додајте ги сувите состојки, убаво измешајте и префрлете во долг и висок калап обложен со хартија за печење.По површината нафрлете ореви.
Ставете во рерна загреана на 180 степени и’ испечете.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Денеска се празнува Светиот праведен и многустрадален Јов

Светиот праведен и многустрадален Јов Јов беше потомок на Исав, внукот Авраамов и живееше во …