(ФОТО) 2021. година на семејството: Папата има совет и за „кавгаџиите“

Денес, папата Франциско ја одбележа претстојната 2021 година како година посветена на семејството и повика да се обрне внимание на содржината на неговиот, според некои, контроверзен документ од 2016 година, што се однесува на семејниот живот.
Папата рече дека годината на семејството ќе започне на 19 март, на петтата годишнина од неговиот документ „Радоста на љубовта“. Помеѓу останатото, предизвика критики од некои верници, а поконзервативните членови на Римокатоличката црква тврдат дека овој документ е ерес.

 


View this post on Instagram

 

A post shared by Vatican News (@vaticannews)


Папата им се обрати на верниците од катедралата преку видео-врска, и им даде пријателски совет на семејствата каде што се вообичаени расправии и ги потсети да кажат „извини, благодарам и извини“ секој пат, по расправија, и никогаш да не легнуваат без помирување.
„Бидејќи Студената војна следниот ден по кавгата е опасна“, рече Папата.


Фото: instagram.com/vaticannews/

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Хороскоп за утре за сите хороскопски знаци: Прочитајте што нè советуваат ѕвездите за утре, 17.06.2024 година, во врска со работата, љубовта и здравјето

Овен Работа: Солиден работен ден ги очекува родените во знакот Овен за да ги завршат …