(ФОТО) 10. најдобри фотографии во 2021. – Сите говорат за светот денес

Најдобрите фотографии од престижниот натпревар World Press Photo 2021 даваат слика за светот во кој живееме денес – запрен од пандемии, протести, човечка ароганција кон планетата, но и трогателни моменти на надеж и хуманост.

Главната награда World Press Photo за 2021 година му припадна на данскиот фотограф Мадс Нисен, кој ја овековечи прегратката на 85-годишна штитеничка во дом за стари и немоќни и медицинска сестра во Сао Паоло, по долга изолација.


Фото: World press photo/Мадс Нисен
„Таа симболична слика на ковид-19 го слави споменот на најубавиот момент од нашите животи, насекаде“, рекол Кевин Ли, член на жирито. Фотографијата, според жирито, истовремено покажува „ранливост, раздвојување и преживување“, а исто така е симбол на „надеж“.


Повеќе од 74.000 фотографии од околу 4.300 фотографи од целиот свет пристигнале на натпреварот, а 45. од нив биле именувани од членовите на жирито, според организаторите на натпреварот, со седиште во Амстердам.

Погледнете повеќе наградени фотографии.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Хороскоп за утре за сите хороскопски знаци: Прочитајте што нè советуваат ѕвездите за утре, 17.06.2024 година, во врска со работата, љубовта и здравјето

Овен Работа: Солиден работен ден ги очекува родените во знакот Овен за да ги завршат …