„Феникс“ – театарска претстава од млади за млади

Програмската активност насловена „ОД МЛАДИ ЗА МЛАДИ“ има цел на редовните ученици од нашето училиште за театар „Од игра до претстава“, како и во тесна соработка со другите сродни училишта од Скoпје и Македонија, да овозможи на сите млади таленти соодветен креативен театарски простор, каде ќе можат да ги покажат своите вештини, пред поширока публика.

Денес, со почеток во 18:30 часот, во просториите на училиштето ќе биде изведена претствата „Феникс“.


Оригиналната идеја за овој проект потекнува од наш драг колега актер и пантомимичар Трајче Ѓорѓиев, кој заедно со Мето Јанакиевски поставија монопантомимска претстава посветена на СКОПЈЕ 1963. Истата претстава, беше учесник на неколку фестивали, каде Трајче беше потписник на режијата, а Мето актерот-пантомимачар. Со радост и со голема посветеност Мето како истакнат пантомимичар, заедно со колегите од училиштето за театар и со учениците ја освежија оваа претстава која симболично го носи насловот на вечноста, препородот. ФЕНИКС е претстава не само за Скопје, туку за љубовта, пријателството, содлидарноста, за другарството.

Училиште за театар „ОД ИГРА ДО ПРЕТСТАВА“


МЕНТОРИ:
Игор ИВКОВИЌ
Миодраг КОСТИЌ
Марина ПОП ПАНКОВА
Мето ЈАНАКИЕВСКИ Идеен концепт за претставата и режисер: Трајче Ѓорѓиев
Актер и асистент на режисер: Мето Јанакиевски
Избор на музика: Трајче Ѓорѓиев, Мето Јанакиевски
Соработници на идеен концепт: Миодраг Костиќ, Игор Ивковиќ, Марина Поп Панкова

ИГРААТ:
Мето Јанакиевски, Јана ГРУПЧЕВА, Ведран МАРИЧИЌ, Теодора Трајковска, Ена МОЈСОВСКА, Теофил САЧКАРСКИ, Андреј ТАНУШЕВ, Анастасија РАТКОВА.


Цена на билет 200 денари. Продажба на билети: на денот на изведбата на претставата од 15:00 часот до почетокот на истата.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Кинотека во рамки на проектот „Сезона на филмски класици“ ќе го реставира филмот „МИС СТОН“

Кинотека ова година ќе го реставира филмот МИС СТОН на Жика Митровиќ, во рамки на …