Една жена еден месец пиела вода со лимон секое утро. Еве кои промени ги забележала…

ЧЕСТО може да слушнеме дека водата со лимон има многу придобивки за нашето здравје. Иако додавањето парче лимон може да изгледа како мал начин едноставно да се подобри вкусот на водата, истражувањето исто така сугерира дека пиењето вода со сок од лимон всушност може да обезбеди голем број здравствени придобивки.
За почеток, додавањето сок од лимон во водата наводно може да задоволи повеќе од 10 проценти од нашите дневни потреби за витамин Ц. Покрај тоа што се богат извор на витамин Ц, лимоните се богати и со други хранливи материи, како што се витамините Б, калиум и фолна киселина кои можат да помогнат да се намали воспалението во телото, здрав крвен притисок, обновување на мускулите, поправка на оштетувањето на клетките, зајакнување на имунитетот, па дури и губење на тежината.

This image has an empty alt attribute; its file name is voda-so-limon.jpg
Таа теорија одлучила да ја тестира Џордан Пауерс Вилард, која пиела вода со лимон секое утро во текот на еден месец и споделила какви промени доживеала. Како што открила за Eat This, го забележала следново:
– подобрување на здравјето на косата, ноктите и кожата
– подолго чувство на ситост во текот на денот
– подобар крвен притисок
– помалку мускулни грчеви и побрзо закрепнување после вежбање
– повеќе енергија.


Фото: Архива

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Денеска се празнува Светиот апостол и евангелист Матеј

Матеј беше син на Алфеј, најпрво цариник (т.е. закупец и порезник или митар) и како …