Доктор: Ова се пет вообичаени повреди на децата во лето за кои е потребна итна помош

ПОЧЕТОКОТ на летото е веднаш зад аголот и носи некои чести повреди кај децата. Др. Зафар Шамун, шеф на одделот за итни случаи во болницата Beaumont Dearborn, за Detroit Free Press открил со кои пет повреди најчесто се среќаваат децата во текот на летните месеци и како да ги лекувате.

Повреди на главата (лесни до тешки)
„Носењето кацига е многу важно, без разлика дали детето вози велосипед, скејтборд или вози ролери. Треба да се повика брза помош ако детето е збунето по падот, има мачнина или повраќа, ако е летаргично или поспано или се жали на главоболки кои не поминуваат“, вели др. Шамун.


Топлинска исцрпеност
Др. Шамун вели дека ова е честа појава во текот на јуни и јули, што не мора да се случува на високи температури, туку во секое време.

This image has an empty alt attribute; its file name is povredi-kaj-deca-1.jpg


„Децата сакаат да играат, а не да се одмораат. Останете под сенка, бидете хидрирани, носете крема за сончање со заштитен фактор 30 или повисок и обновете ја откако ќе излезете од базен, езеро или море. Побарајте лекарска помош ако вашето дете има гадење или грчеви, повраќа, летаргичен е или има температура повисока од нормалната“, предупредил тој.

Гребнатини, осип и рани
Овие работи тешко се спречуваат, но нивното лекување е многу едноставно. Др. Шамун забележува дека раните ги чистите со вода а избегнувајте триење со алкохол и водород пероксид бидејќи тоа може да го одложи заздравувањето. Нанесете тенок слој антибиотска маст на раната за да го поттикнете заздравувањето и да помогнете при болка.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) НЕ ИМ СЕ ДОПАДНАЛО НА СИТЕ- Поранешниот агент 007 е ѕвезда на нова модна кампања, а за многумина бил непрепознатлив поради фризурата

Даниел Крег е ѕвезда на новата кампања на модниот бренд Loewe, а поради неговиот малку …