Денес роденден слави нашиот ракометар Велко Маркоски

Велко Маркоски е роден на 5 април 1986 година во Струга. Својата кариера ја започнал во младинската школа на РК Струга. Десничарот висок 1,94 м. професионалната кариера ја започнал во 2004 година во РК Вардар од Скопје.

Со РК Вардар го освоил македонскиот шампионат во 2007 и 2009 година и купот во 2007 и 2008 година. На меѓународен план стигнал до групната фаза од Лигата на шампионите на ЕХФ 2004/05 година


За градскиот ривал РК Металург Скопје настапувал од 2010 година. Со Металург стана шампион во 2011, 2012 и 2014 година и освојувач на купови во 2011 и 2013 година.

Во летото 2015 година, Маркоски се пресели во Работнички од Скопје, а во декември 2015 година му се приклучил на хрватскиот клуб РК Загреб. Со Загреб го освоил првенството и Купот на Хрватска во 2016 и 2017 година.


Со македонската репрезентација, Велко Маркоски учествуваше на СП 2009, ЕП 2012, СП 2013  и ЕП 2014. Има одиграно 44 меѓународни натпревари на кои постигнал 48 голови.

Среќен роденден Велко ти посакува редакцијата на Екран.


 

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Кинотека во рамки на проектот „Сезона на филмски класици“ ќе го реставира филмот „МИС СТОН“

Кинотека ова година ќе го реставира филмот МИС СТОН на Жика Митровиќ, во рамки на …