Денес роденден слави нашата најдобра и најпозната фудбалерка Наташа Андонова

Наташа Андонова е родена на 4 декември 1993 година. Таа е македонска фудбалерка кој е капитен на македонската репрезентација. Таа е помладата сестра на Сијче Андонова, која исто така е македонска фудбалерка. Таа е најдобар стрелец во историјата на македонската репрезентација.

Андонова ја започнала својата кариера во ЖФК Тиквешанка во Македонија. Таа првпат добила меѓународно внимание на Европското првенство до 19 години во 2010 година, на кое домаќин била Република Македонија. И покрај тоа што играла во најслабиот тим во конкуренција, Андонова била прогласена за најдобар играч на турнирот. Дотогаш таа веќе ја претставувала сениорската репрезентација на Македонија.


Во летото 2010 година, Андонова била префрлена во ЖФК Борец, играјќи ја прелиминарната фаза од Лигата на шампионите 2010-11 година, а во зимскиот трансфер период, потпишала за Турбине Потсдам, актуелниот европски шампион, заедно со нејзината сестра Сијче. Таа била промовирана во првиот тим во февруари и истиот месец го одиграла својот прв натпревар во Бундеслигата. Таа го постигнала својот прв гол за Турбине во полуфиналето на ДФБ-Покал против Баерн Минхен. Таа била втор стрелец на Купот на Бундеслигата во 2011 година со 7 голови.

Во мај 2015 година, Андонова ги напушта Турбине Потсдам, за шведските Damallsvenskan шампиони ФК Росенгард, кои биле барале напаѓачи по заминувањето на Ања Митаг во Париз Сен Жермен. На 31 јануари 2017 година, Париз Сен Жермен објавиле дека е постигнат договор со Андонова за траен договор до крајот на сезоната во јуни 2017 година. Во ПСЖ, Андонова го носела бројот 15.


Таа не го продолжила договорот со ПСЖ и се приклучила на Барселона во јуни 2017 година. Андонова го носела бројот 21 со Барселона. Моментално настапува за Леванте УД Феменино од Шпанија.

Среќен роденден Наташа, ти посакува редакцијата на Екран.


 

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Костадиновска-Стојчевска: Го враќаме симболот на Скопје – Универзалната сала

Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска денеска ги најави градежните активности за реконструкција и адаптација на …