Денес роденден слави актерот Александар Шехтански

Александар Шехтански е роден во Скопје на 23 мај 1948 година. Тој е македонски театарски, филмски и телевизиски глумец.

Дипломира на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ на Високата музичка школа (Факултетот за драмски уметности) во Скопје, на отсекот за актерска игра, во 1978 година. Станува член на Драмата при Македонскиот народен театар во 1978 година, и работи сè до неговото пензионирање во 2013 година. Покрај неговиот матичен театар МНТ, Драмски театар – Скопје и театар “Скрб и утеха” тој соработувал и со други театарски куќи во Македонија.


Шехтански има остварено бројни филмски улоги:

1977 Пресуда ТВ-филм
1979 Глава ТВ-филм
1980 Време, води ТВ-филм
1980 Учителот ТВ-филм
1980 Оловна бригада ТВ-филм
1981 Црвениот коњ ТВ-филм Човек во кафаната
1981 Булки крај шините ТВ-серија
1981 Милион маченици ТВ-филм
1982 Илинден ТВ-серија
1982 Едно лето ТВ-серија
1984 Другарувања ТВ-серија
1985 Јазол ТВ-филм
1986-1988 Македонски народни приказни ТВ-серија
1986 Среќна Нова ’49 ТВ-филм
1987 Македонски балади ТВ-серија
1987 За трошка среќа ТВ-филм
1987 Чорбаџи Теодос ТВ-филм
1987 Пикасо ТВ-филм
1989-1992 Македонски народни приказни ТВ-серија
1989-1992 Тврдокорни ТВ-серија
1990 ДО РЕ МИ ТВ-серија
1991 Тетовирање ТВ-филм
1992 Последната Македонска елегија ТВ-серија
1993 Бог да ги убие шпионите ТВ-филм
1994-1995 Бумбари ТВ-серија
1994-2000 Македонски народни приказни ТВ-серија
1995 Во светот на бајките ТВ-серија
1996 Убиство или самоубиство ТВ-филм
1998 На Балканот не се пие чај ТВ-филм
1999 Во светот на бајките ТВ-серија
2000 Глас ТВ-филм
2000 Погрешно време ТВ-серија
2000-2001 Светот има осум страни ТВ-серија
2000-2003 Македонски народни приказни ТВ-серија
2001 Агенција осамени срца ТВ-серија
2001 Во светот на бајките ТВ-серија
2002 Наше маало ТВ-серија
2003 Нежната прашина на заборавот ТВ-серија
2006 Мост ТВ-филм
2007 Досие-К ТВ-филм
2007-2010 Народни Приказни ТВ-серија
2008 Куќен совет ТВ-серија
2011 Турни ме да Кинисам ТВ-серија
2013 Старо купувам ТВ-филм
2012-2014 Тврдокорни ТВ-серија
2012-2016 Македонски народни приказни ТВ-серија
2014 До балчак ТВ-филм
2016 Преспав ТВ-серија
2017 Среќа во вреќа ТВ-серија
2020 Еко Скоп ТВ-филм
2022 Ручек ТВ-филм
2022-2023 Бистра вода ТВ-серија
2023-2024 Македонски народни приказни ТВ-серија


Награди и признанија;

  • Награда за најдобра машка споредна улога за претставата “Среќна нова ’49” во режија на Слободан Унковски на фестивалот “Војдан Чернодрински” Прилеп (1985)
  • Награда за артист на годината, спорет анкетата на “Екран” (1996)
  • Награда “Ристо Шишков” (2003)
  • Награда за животно дело на „Петре Прличко“ (2021)

Среќен роденден Александар ти посакува редкцијата на Екран.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Денес се сеќаваме на истакнатиот македонски историчар на уметност и публицист Димитар Ќорнаков

Проф. д-р. Димитар Ќорнаков е роден во 1927 година во Стојаково, Гевгелиско. Тој беше македонски …