Денес роденден прославува ракометарот Никола Маркоски

Никола Маркоски е роден на 22 мај 1990година. Настапувал за екипите на РК „Вардар“ и РК „Металург“. Во февруари 2015 година, по големата финансиска криза во „Металург“, кога клубот го напуштиле речиси сите играчи од првиот тим, тој потпишал за струмичкиот клуб РК „Зомимак М“.

Исто така, Маркоски бил дел од ракометната репрезентација на Македонија со која настапил на Европското првенство во 2014 година и на Светското првенство во 2015 година.


Среќен роденден Никола ти посакува редакцијата на Екран.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Денес се сеќаваме на истакнатиот македонски историчар на уметност и публицист Димитар Ќорнаков

Проф. д-р. Димитар Ќорнаков е роден во 1927 година во Стојаково, Гевгелиско. Тој беше македонски …