Денес роденден прославува нашиот млад актер Александар Велјановски

Александар Велјановски е роден на 11 јуни 1990 година во Скопје. Тој е македонски театарски, филмски и телевизиски глумец.

Во 2012 година, Велјановски се вработил во Народен театар „Јордан Хаџи Константинов – Џинот“ во Велес, каде работи до 2018 година кога преминал во Театар Комедија во Скопје.


Велјановски ги остварил филмските улоги:

2013 Старо купуем ТВ-филм
2014 Љубовница ТВ-филм
2014 Тврдокорни ТВ-серија
2014 Кум ТВ-серија
2014 Враќање ТВ-филм
2015-2016 Македонски народни приказни ТВ-серија
2017 Не Површни ТВ-серија
2018 Ругање со Христос ТВ-филм
2019-2020 5+ фамилија ТВ-серија
2022 Кино Љубов ТВ-филм


Среќен роденден Александар ти посакува редакцијата на Екран.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Денес се сеќаваме на истакнатиот македонски историчар на уметност и публицист Димитар Ќорнаков

Проф. д-р. Димитар Ќорнаков е роден во 1927 година во Стојаково, Гевгелиско. Тој беше македонски …