Дали е поздрава ДИЊАТА ИЛИ ЛУБЕНИЦАТА? Што преферирате?

Дињите и лубениците се незаменлив дел од летните освежувања поради нивната сочност и богат вкус.
Овие овошки се одличен извор на хидратација бидејќи содржат висок процент на вода, што ги прави идеални за топлите летни денови. Покрај тоа, тие се богати со витамини и минерали, особено со витамин Ц, кој го зајакнува имунолошкиот систем.
Нивната природна слаткост ја задоволува потребата за десерт на здрав начин, без додаден шеќер. Освен тоа, дињите и лубениците се исклучително разновидни – може да се јадат сами, како дел од овошни салати или да се користат во разни пијалоци и смути.

Лубеницата и дињот се и освежителни плодови кои се совршени за топлите летни денови, но секоја има свои предности.


ПРЕДНОСТИ НА ЛУБЕНИЦАТА:
– Висока содржина на вода: лубеницата се состои од околу 92% вода, што ја прави одлична за хидратација во топлите денови.
– Ниска калорична содржина: лубеницата е нискокалорична, што ја прави совршена закуска за оние кои внимаваат на нивниот внес на калории.
– Витамини и минерали: богата е со витамин Ц, витамин А и антиоксидансот ликопен, кој е поврзан со намалување на ризикот од одредени болести.
– Лесна за консумирање: лесно се сече и јаде без потреба од дополнителна подготовка.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Какво време не очекува денес и утре

Метео прогноза на Славчо Попоски: Денес, како и утре (понеделник) во Македонија очекуваме постабилна атмосфера, …