Четири симптоми на дијабетес кои лесно се игнорираат, според доктор

ДИЈАБЕТЕСОТ е сериозна и обично доживотна состојба која предизвикува нивото на шеќер во крвта да биде превисоко. Иако не е точно познато што предизвикува дијабетес тип 1, кај пациентите тип 2 често се поврзува со фактори како што се прекумерна тежина и недоволно вежбање. Сепак, состојбата може да биде поврзана и со семејна историја на болеста.

Како и со секоја друга состојба или болест, колку побрзо ги забележиме симптомите на дијабетес, толку побрзо можеме да побараме медицинска помош. Имајќи го тоа на ум, општиот лекар Др. Доналд Грант, споделил некои вообичаени здравствени индикатори за дијабетес.
Зборувајќи за Daily Express, тој рекол: „Разбирањето дали имате дијабетес рано е од клучно значење за спречување на понатамошни здравствени компликации. Исто така е важно да се следи здравјето воопшто и да се обезбеди подобар квалитет на живот за заболените. За жал, дијабетесот може да биде исклучително тежок да се открие и често не сите се лекуваат додека понатамошна здравствена компликација не ја објави состојбата“.


Состојбата може да се крие и зад други здравствени компликации
Способноста да се препознаат потенцијалните симптоми е ефикасен начин за рано откривање на состојбата. Сепак, многу луѓе не се сигурни на кои знаци треба да внимаваат. Затоа, др. Грант ги издвои следните четири симптоми.


Често мокрење.
Заматен вид.
Ненадејно драматично губење на тежината.
Зголемен апетит или жед.
„Покрај вообичаените показатели дека можеби имате дијабетес, состојбата може да се крие и зад други здравствени компликации, како што се еректилна дисфункција, габични инфекции или интензивни главоболки. Овие здравствени проблеми го отежнуваат откривањето на дијабетесот во некои случаи, затоа препорачувам да побарате стручен совет доколку страдате од некакви симптоми на оваа состојба“, заклучил докторот.

Фото: Архива


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Сеќавање: На денешен ден во 2010 година почина истакнатиот македонски карикатурист Делчо Михајлов

Делчо Михајлов е роден на 27 ноември 1947 година во Скопје. Тој беше македонски карикатурист, …