Чај од камилица: Ова се причините зошто треба да го пиеме секој ден

Го зголемува емоционалното здравје
Една од придобивките од редовната употреба на чајот од камилица е тоа што го поддржува нашето емоционално здравје и ни помага да се справиме со стресот. Пиењето чај од камилица на работа е одлично за опуштање и поттикнување на чувството на смиреност. За целосен ефект, можете да пиете еден чај пред да одите на работа и еден по враќањето од работа за да се ослободите од насобраниот стрес во текот на денот, пишува The Free Fange Life.
Покрај тоа, можете да додадете шолја свежо сварен чај од камилица во вашата бања и на тој начин дополнително да го ослободите стресот.
Намалувањето и елиминирањето на стресот е многу важно, бидејќи нашето тело е сложен систем и стресот може да влијае на нашето тело. На пример, кога сме под стрес, може да имаме дигестивни проблеми. Затоа, природните смирувачки и седативни ефекти на камилицата можат да бидат добри за нашиот нервен систем, и емоционално и физички.

This image has an empty alt attribute; its file name is caj-kamilica-Copy.jpg


Го зајакнува имунитетот
Чајот од камилица има антибактериски и антивирусни својства, што го прави ефикасен природен лек во борбата против болестите. Одличен е и за отстранување на чувството на замор. Освен за пиење, чајот од камилица може да се користи и за инхалација при настинки, заразни и алергиски заболувања на синусите и респираторниот тракт.

Лечи кожни болести
Камилицата со векови се користи за лекување на кожни заболувања, за смирување на иритациите на кожата, за лекување на рани. Чајот од камилица може да се користи за нега на лице, смирување на егзема, осип, како и за намалување на модринки и изгореници од сонце.
Антивоспалителните својства на чајот од камилица може да му помогнат на секој кој страда од акни или лузни од акни. Само натопете ја памучната волна во чај од камилица, ставете ја на проблематичните области и оставете да делува 5-10 минути.
Поради високата содржина на антиоксиданси, пиењето чај од камилица има корисен ефект врз нашата кожа одвнатре, правејќи ја да изгледа поздраво и помладо.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Бимилк на „Генералка викенд“ – за почиста животна средина во Битола

Бимилк се вклучи во најмасовната еко акција „Генералка викенд“. Повеќе од 110 вработени на Битолска …