здравје

(ФОТО) Колку сме хумани: Можеме ли да му помогнеме на несреќниот татко и сопруг?

Да покажеме колку сме хумани со мала помош од наша страна но која многу ќе му помогне на Кире Главинчевски, кој доживеал несреќа… Кире Главинчевски, 30. години од Битола,сопруг и татко на едно дете во 2013. година доживеал несреќа при скок во вода и од тогаш е неподвижен и во …

Повеќе »

Знаци кои покажуваат дека сте под голем стрес

Секојдневното брзање и седечкиот начин на живот на нас оставаат трајни последици. Некогаш се обидуваме да ги надминеме нашите крајни можности што е исклучително себично кон нашето тело и нашиот здрав разум. Ова се некои од показателите дека трпите огромно количество стрес и дека морате да го успорите темпото и …

Повеќе »

Бидете дел од најмасовниот Јога час на 21 јуни

Во Македонија се прославува Меѓународниот ден на јогата По повод Меѓународниот ден на јогата, Индиската амбасада од Софија, во соработка со македонските јога друштва и школи, ги покануваат сите на најмасовниот Јога час, кој ќе се одржи на 21 јуни, во 19 часот на платото пред Спомен куќата на Мајка …

Повеќе »

(ФОТО) Серена Вилијамс отворено проговорила за тешкото и комплицирано породување и за својата борба со постпородилната депресија

Пред осум месеци тенисерката Серена Вилијмс станала мајка на девојчето Алексис Олимпија Оханиан. Новопечената мајка искрено за Harper’s Bazaar UK проговорила за родитеството и открила дека оваа животна промена не и била едноставна. Имено, после тешкото породување се борела со постпородилна депресија. Excited to be on the cover of the …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Почина добротворот – милионерот Али: Кога дознал дека боледува од рак, со својата постапка го воодушеви светот!

Банат своето богатство го стекнал со компанијата за заштита и електрична енергија, а пред да му биде дијагностициран рак, парите ги трошел за луксузен живот кој го покажувал на социјалните мрежи. Пред три години австралијанскиот милионер Али Банат дознал дека боледува од рак, а докторите му рекле дека му преостануваат …

Повеќе »

(ФОТО) „Неуромедика“ ја доби наградата Best practice за 2018 од Европското здружение за истражување на квалитет

26. години врвнатa медицинска стучност, посветеност и квалитет на медицински услуги кои ги нуди првата приватна поликлиника во Македонија Неуромедика резултираа со уште една награда. На форумот организиран од Европското здружение за истражување на квалитет кој се одржа во хотелот Ле Плаза во Брисел Неуромедика ја доби наградата – Best …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Мајка со „трева“ го спасила својот син од рак!

На 10. години му откриле леукемија и станал зависен од тешки фармацевтски лекови . На 14. години му прогнозирале уште само неколку недели живот. Кога мајка му помислила дека Дарен ја живее последната недела размислувала да му ја даде и последната доза морфиум.Но, срцето на мајката не сакало да се …

Повеќе »

(Вознемирувачки фотографии) Шугата „жива ја изела“: Манекенка умрела на стравичен начин!

Некогаш познатата манекенка, Ребека Зени, животот го завршила „жива изедена“ од страна на шуга која го зафатила нејзиното тело во еден дом за стари лица во Грузија. Поради деменција Зени била сместена во домот, каде поради напад од страна на „Sarcoptes scabiei“ на нејзиното тело добила шуга и умрела во …

Повеќе »

(ФОТО) Глумицата се сликала гола и со драматичниот изглед го шокирала светот:„Сеуште чекам резултати…“

Џени Молен, сопруга на американскиот глумец Џејсон Бигс, ѕвезда на серијалот „Американска пита“, со своите следбеници на Инстаграм споделила дека има голем здравствен проблем. Американската глумица Џени Молен направила разголена фотографија пред огледало сакајќи да укаже на здравствените проблеми за кои до неодамна не била свесна. „Не знам како да …

Повеќе »