здравје

Тип 2 дијабетес може да се превенира: Преземете ги овие 5 важни чекори и намалете го ризикот!

Во очи на Светскиот ден на дијабетесот, и генерално во месецот ноември секоја година во светот интензивно се зборува за дијабетесот, како една од најраспростанетите здравствени состојби помеѓу светската популација со цел постојано да се подигнува свеста за сериозноста на состојбата на луѓето афектирани од дијабетес, за ризикот од развивање …

Повеќе »

Eucerin Dermo Pure гел: совршен сојузник против акни и несовршености

Eucerin одамна е вистински сојузник кога станува збор за негата на кожата, посветеноста на ефективни производи е очигледна во нивната понуда: палетата Eucerin Dermo Pure. Со фокус на борбата против акните, несовршеностите и вишокот маснотии, оваа линија на производи за нега на кожата е дизајнирана да ја трансформира вашата дневна …

Повеќе »

Кумановските села Пчиња, Умин Дол и Ново Село со голем потенцијал за привлекување странските туристи!

Македонија е позната по својата богата историја и прекрасните пејзажи и отсекогаш била магнет за храбрите и отворени патници. Додека Скопје и Охрид привлекуваат внимание, се појавува нов тренд кај странските туристи. Тие бараат искуства надвор од постоечките и установени патеки, далеку од преполните туристички места и го прифаќаат шармот …

Повеќе »

Со иновативната Еуцерин Hyaluron-Filler + Elasticity Day Rosé SPF30  ќе заборавите на бледата и уморна кожа!

Новиот Eucerin Hyaluron-Filler + Elasticity Day Rosé SPF30 ги обедини на едно место докторите фармацевтите и новинарите.  Настанот се случи во Скопје, во понеделникот во хотелот Doble Three by Hilton во една неформална конструктивна и едукативна атмосфера каде што присутните ги споија своите искуства и знаења за да се поттикне …

Повеќе »

Шест знаци на телото дека сте под преголем стрес!

Испуканите усни можат да значат дека вашиот организам е преоптоварен… Симптом за преголем стрес можат да бидат и испукани усни, крцкање со забите, бели дамки на ноктите и чести инфекции на грлото и градниот кош… Стресот никој не може да го одбегне, но секако дека би требало да се штитиме …

Повеќе »

Витамин за очи: Овој продукт е мелем за цело тело!

Блитвата треба да се јаде во што поголеми количини бидејќи е вистински мелем за телото, нагласуваа застапниците на народната медицина, а често го потврдуваат и официјалните истражувања. Таа првенствено содржи лутеин и зеаксантин, карактеристични состојки што ги нарекуваат и „витамини за очите”. Овие состојки припаѓаат на групата каротеноиди, и делуваат …

Повеќе »

Спанаќ, морков и киви го чистат организмот од никотин (Рецепт)

Брз и здрав начин пушачите да го исчистат своето тело од никотин е да јадат што повеќе здрави намирници. Доколку редовно се конзумираат морков, зелен чај, спанаќ, киви, лимон, портокал, брокула, карфиол, бриселски зелкички и зелка, можат да помогнат од телото да се исфрли штетниот продукт од цигарите. Зелен чај …

Повеќе »

Мајка без раце ја воспитува својата ќерка, се грижи за неа и не дозволува ништо да и фали

Сара Талби е отсечена мајка која ја одгледува својата ќерка Лила и истовремено инспирира илјадници луѓе и не дозволува ништо да ја спречи. Сè прави со нозете и радоста во срцето. Сара готви, чисти, се шминка, па дури и може да пишува со нозете. За неа е нормално затоа што …

Повеќе »

Од женски агол: Каков колаген да користам, и дали ми е потребен?

Производите со колаген се повеќе го предизвикуваат нашето внимание. Постојат различни креми, серуми, додатоци во исхраната, кои ни испраќаат порака дека ја подобруваат еластичноста на кожата и го забавуваат стареењето, дека ја обновуваат рскавицата, зглобовите…дека се добри за коските. Што е колаген и зошто му е потребен на телото? Колагенот …

Повеќе »