здравје

Имунитетот после ковид трае подолго отколку што мислевме

Кај оние кои се опоравуваат од ковид 19, имунитетот кон вирусот може да трае најмалку осум месеци, а можеби и подолго, покажуваат истражувањата. Сè уште не се спроведени доволно студии, така што не знаеме точно колку долго биле заштитени оние што го надминале корона вирусот. Сепак, неодамнешното истражување објавено во …

Повеќе »

(ФОТО) ВЕКСАС – Откриена нова болест која главно ги погодува МАЖИТЕ, а од неа умираат 40. отсто од заболените

Американските научници откриле нова болест, чии последици предизвикуваат висока стапка на морталитет, бидејќи го напаѓа имунолошкиот систем Болеста наречена Вексас – „вакуоли, ензим Е1, КС-поврзан, авто-воспалителен и соматски синдром”, главно влијае на белите дробови и имунолошкиот систем и предизвикува силни згрутчувања на крвта. Научниците од Националниот институт за здравство на …

Повеќе »

ШОК ПОСЛЕ ПОЛОВИНА ГОДИНА: На четвртина од луѓето кои прележале корона после шест месеци им се појавил нов симптом!

Замор, губење на чувство за мирис и болка во градите се едни од најпознатите долгорочни последици од прележаниот ковид, сепак, според најновото истражување, скоро четвртина од поранешните пациенти се соочува со опаѓање на косата. Студијата објавена во списанието „Лансет“ открива дека 359. лица од 1.655. хоспитализирани во Вухан или 22. …

Повеќе »

НЕМА НЕСАКАНИ ЕФЕКТИ – Израел открил  лек за Ковид: Се инхалира директно во белите дробови

На лекот започнале да работат пред осум месеци, а во првата фаза од студијата, за пет дена излечиле 29. од 30. болнички пациенти со тешки симптоми. Денес лекот од нивните лекари,водачи на истражувањето, бил претставен во светот. „Поздрав од Ерусалим, каде паѓа снег, тоа е чудо за нас“, рекол домаќинот …

Повеќе »

(ФОТО) СРЕЌНА МАЈКА – Ќерката на Јулија, Андријана ја прими последната доза хемотерапија: „Влегов во болница во количка, излегов на две нозе!“

Секогаш радува среќен исход од една голема и тешка битка каква имаше Андријана Мациев, ликовен уметник но и ќерка на позната македонска пејачка и водителка, Јулија… Среќната мајка на социјалните мрежи ја сподели убавата вест дека нејзината ќерка Андријана ја добила последната, осма хемотерапија и им се заблагодари на сите …

Повеќе »

Извештај на ИЈЗ од 8 до 14 февруари, 2021 г: Зголемување на нови случаи од 5,3% и намалување од 34,8% на починати

Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје, во периодот од 8 до 14 февруари се тестирани вкупно 16.299 материјали во лабораториите во кои се спроведува молекуларно тестирање и антигенско тестирање за присуство на SARS-CoV-2, со зголемување од 13,2%, во однос на минатата недела.  Регистрирани сe 2.232 нови позитивни случаи …

Повеќе »

Трчањето е ПРОТИВОТРОВ за пандемискиот стрес – велат стручњаците!

Квалитетната релаксација е поважна од порано со оглед на пандемијата и предизвиците што таа ги носи. Еден начин е трчањето, но и кој било друг вид на вежба. „Напнатоста што ја чувствуваме треба да се ослободи“, вели Инго Фобосе, професор на Универзитетот за спорт во Келн. Неговиот совет е буквално …

Повеќе »

(ФОТО) Фрапантна трансформација на лицето на девојка пред и после дрога

Ужасна фотографија од девојка која е уапсена за кражба, односно нејзината трансформација пред и по дрогата, навистина зборува повеќе од 1.000 зборови. Елизабет Ен Пенипекер била уапсена во Пенсилванија за кражба на автомобилот на нејзината пријателка. На фотографијата направена ова лето, за време на апсењето, Елизабет изгледа, благо речено, ужасно …

Повеќе »

ПРИРОДНО – 6. неочекувани лекови за ЗАБОБОЛКА: Сите ги имаме дома и многу помагаат!

Природно решение за забоболка. Ако сте имале забоболка барем еднаш, знаете колку може да биде тешко. А во тоа време, сè додека не одите на стоматолог, можете да си помогнете со домашни лекови кои можат да ја намалат забоболката. Каранфилче Каранфилчето содржи лековито масло кое успешно ја елиминира болката. Џвакајте …

Повеќе »