здравје

МЗ: Се зголемува капацитетот за прием на пациенти со ковид

Министерството за здравство ја информира јавноста дека во склоп на  Клиничкиот блок „Мајка Тереза„ во Скопје и во ГОБ “8 Септември” , се зголемија капацитетите за хоспиталзација на пациенти со ковид. Пуштен е во употреба дел од Клиниката за трауматологија од УК ТОАРИЛУЦ со 25 болнички кревети.  На Клиниката за …

Повеќе »

ПОДАТОЦИ НА СЗО: Во изминатите 24. часа се заразиле повеќе од 406. илјади лица – Само во Бразил повеќе од 90.000 новозаразени

Светската здравствена организација (СЗО) денес објави дека во последните 24. часа, во светот се потврдени повеќе од 406 илјади новоинфицирани со корона, вкупно 121.838,366 милиони од почетокот на пандемијата. Повеќе од 7.400 луѓе ширум светот починале, а вкупниот број жртви на ковид-19 од почетокот на пандемијата надминал 2,66 милиони. Во …

Повеќе »

Маж (33) во Хрватска починал после вакцинирање со АстраЗенека – почнува истрага!

Маж во Хрватска починал 12. дена откако бил вакциниран со АстраЗенец, поради што Хрватската агенција за лекови (ХАЛМЕД) започна истрага. Како што дознава Индекс.хр, починатиот човек е од Сисак и починал утрово во загрепскиот КБЦ Ребро. Тој бил вакциниран во Сисак, а сè уште не е познато дали станува збор …

Повеќе »

ОБРНЕТЕ ВНИМАНИЕ НА ОВОЈ СИМПТОМ: Ова се клучните разлики помеѓу ковид и класична главоболка!

КОВИД 19 е респираторна болест која најчесто ги погодува белите дробови и е предизвикана од вирусот САРС-КоВ-2. Досега ги научивме сите типични симптоми, а еден од нив е главоболка. Еве како ковид главоболка да разликувате од класична главоболка или мигрена. Според најновото истражување, главоболката поврзана со ковид-19 се карактеризира со …

Повеќе »

(ФОТО) МОРБИДНО – Погледнете како изгледаат белите дробови на момче, НЕПУШАЧ, заболено од корона: Неверојатно, но црниот ДЕЛ Е здрав!

Многумина од нас сè уште не разбираат што може да му направи на организмот вирусот корона и какви се последиците. Иако доаѓаат предупредувања од сите страни, се чини дека луѓето сè уште не разбираат колку е опасен вирусот корона и какви последици остава во човечкото тело. Секојдневно, лекарите апелираат луѓето …

Повеќе »

КОРИСНО – Најдобра комбинација на билки за секоја крвна група

Добра комбинација е копривата со нане што е многу добра за оваа група Чајот е исклучително здрав пијалок, но дали знаевте дека влијанието на таа течност врз вас зависи и од крвната група? Значи, следете ги најдобрите комбинации на билки за секоја крвна група. Ослободете го стресот Крвна група А …

Повеќе »

Развиена вакцина, за корона вирус, која користи нанотехнологија

Тим научници од Глобалниот центар за истражување на патогени микроорганизми и човечко здравје на Клиниката во Кливленд објави интересна студија во двомесечното рецензирано научно списание за отворен пристап „mBio“. Тука се истакнува дека вакцината што ја развиле произвела силни неутрализирачки антитела во претклинички модели, како и дека спречува инфекција со …

Повеќе »

ОТКРИЕНА ЗАГРИЖУВАЧКА ПОСЛЕДИЦА ОД КОРОНА: Долгорочните ефекти се страшни – еве што им се случува на луѓето!

Во Израел е објавена загрижувачка студија за долгорочните ефекти на инфекцијата со коронавирус, која открила дека 45-годишни пациенти, кои прележале ковид 19, на физичките тестови, се покажале како да имаат 80 години. Во истражувањето спроведено од израелскиот медицински центар „Бејлинсон“ учествувале 30. лица со просечна возраст од 45. години, објави …

Повеќе »

Научно докажано: Како за само 20. минути дневно да го намалите кортизолот – хормонот на стрес!

Потребни се само 20. минути на ден за да го намалите стресот и кортизолот – еве што треба да направите! Урбаниот живот вклучува многу стресни ситуации секој ден. Забрзаното секојдневие и многу обврски прават повеќето луѓе да се чувствуваат истоштено од време на време, под притисок и голем стрес. Истражувањето …

Повеќе »