здравје

(ВИДЕО) Дали некогаш сте ги забележале белите точки во устата? Генијално видео открива за што станува збор!

Повеќето луѓе во текот на животот страдаат од т.н. камења во крајниците. Станува збор за бели творби налик на заб и, без грижа, тие се сосема нормални и безопасни. Имено, во крајниците често се сбоираат бактерии, мртви клетки и разни нечистотии кои повремено излегуваат надвор во облик на т.н. камен …

Повеќе »

ПОВТОРНО – ОПАСЕН ВИРУС ПРОНАЈДЕН КАЈ ЛИЛЈАЦИ ВО ЈУЖНА АВСТРАЛИЈА: Стручњаците предупредуваат дека УБИВА ако не се лекува!

Смртоносниот вирус е пронајден кај лилјаците во пештерите во Јужна Австралија, а експертите предупредуваат дека „болест слична на беснило“ може да убие луѓе доколку не се лекува. Јужно-австралискиот институт за јавно здравје издаде соопштение во кое го предупредува населението да избегнува какви било контакти со лилјаците. Д-р Луиз Флуд, од …

Повеќе »

КОРОНА ВИРУС И ХИГИЕНА: Дали е подобар цврстиот или течниот сапун?

Пандемијата со коронавирус поттикна многумина да станат посвесни за тоа колку често (не) ги мијат рацете. Миењето на рацете, заедно со носењето маски за лице и социјалното дистанцирање, е еден од трите столба во борбата против ширењето на ковид-19. Затоа сапунот беше еден од производите што исчезнаа од полиците на …

Повеќе »

Нуспојави кои покажуваат дека вакцината делува

Милиони луѓе кои примиле вакцина против „Ковид-19“ доживеале несакани ефекти и тоа е добар показател дека имунитетниот систем се подготвува да реагира во случај на инфекција, но доколку таквите знаци изостанат, нема причина да се грижите, велат експертите. Отсуството на реакција не значи дека лицето е незаштитено, затоа нема причина …

Повеќе »

Почина возачот на Брза помош од Прилеп: Се зарази спасувајќи животи, но ја загуби битката  со корона

Возачот во прилепската Брза помош, Гоце Илиески, за кого Македонија собираше донации за лекување, ја загуби битката со коронавирусот. И покрај желбата на целата нација Гоце Илиески повторно да застане на нозе на 42. години и да спасува животи, денеска засекогаш не’ напушти. Беше посветен сопруг и татко на две …

Повеќе »

СИМПТОМИ И’ ПОСЛЕ ТРИ МЕСЕЦИ: Се’ повеќе луѓе пријавуваат тешкотии после прележан ковид

Скоро секоја седма личност која е позитивна на ковид-19 чувствува симптоми и три месеци подоцна, покажуваат новите податоци од Обединетото Кралство. Најголемата студија за долготраен ковид на британското биро за национална статистика покажала дека луѓето со вирусот корона пријавуваат здравствени проблеми многу почесто од општата популација, што може да вклучува …

Повеќе »

(ВИДЕО) СТРАШНО – „Имам рак на дојка“: Девојка дошла да се договори за операција а потоа доживеала неверојатно понижување од докторот!

Лекарот треба да ја изгуби лиценцата за работа Една девојка, која има само 18. години, доживеала големо понижување кога отишла на лекар за да закаже операција за рак на дојка. Таа шокот што го доживеала го раскажала на социјалната мрежа Тик Ток, откако докторот ја советувал да ја преиспита својата …

Повеќе »

(ФОТО) ДОКТОРИТЕ 4. МЕСЕЦИ ЈА ЛЕКУВАЛЕ ОД ТУБЕРКУЛОЗА, А ПОТОА И НАПРАВИЛЕ СНИМКА НА БЕЛИТЕ ДРОБОВИ: Не можеле да веруваат што пронашле!

Нејзиниот случај е можеби единствен од ваков вид во медицинската литература Жена од Индија (27) завршила во болница поради кашлица, треска и густа слуз што траело шест месеци. Пред хоспитализација, лекарите и препишале антибиотици и третман за туберкулоза – 4 месеци. Сепак, терапијата не ги намалила симптомите, било напишано во …

Повеќе »

Апел за помош на Гоце Илиески: Како возач на Итна медицинска помош во Прилеп помогна многу животи да се спасат – да помогнеме во спасувањето на неговиот!

Гоце Илиески е возачот од Итната медицинска помош Прилеп кој е заслужен за многу извојувани битки со Ковид 19 кај бројни пациенти. Да бидеме хумани и да помогнеме да ја добие битката за својот живот! „Почитувани хумани луѓе, за жал ви се обраќам од името на една предобра и вредна …

Повеќе »