здравје

Медицинска формула за здрава и негувана коса!

Ништо не е толку привлечно како здравата, сјајна и негувана коса. „Тајните” на убавата „коса” се на цена уште од дамнина. Денес, дерматолозите се категорични дека формулата за убава и здрава коса е содржана во „вистинските” препарати за хигиена и нега. Според нив, Eucerin ph5 шампонот за чувствителна кожа несомнено …

Повеќе »

СТУДИЈА: Младите кои прележале ковид не се заштитени од повторна инфекција

Антителата по инфекцијата со коронавирус во повеќето случаи се одлична заштита од повторно заболување. Сепак, студија направена врз 3.000 млади, здрави припадници на американската морнарица, покажала дека повторната инфекција е сè уште можна. Студијата, спроведена од научници од медицинското училиште Ичан во Њујорк, е објавена во списанието „The Lancet Respiratory …

Повеќе »

(ФОТО) Веројатно ќе биде потребна трета доза на вакцината Фајзер

Директорот на компанијата Фајзер, Алберт Бурла, денес објави дека најверојатно ќе биде потребна и третата доза на вакцината, 12. месеци по повторната вакцинација. Тој исто така рекол дека ќе биде потребно вакцина за коронавирус да се прима еднаш годишно. „Треба да видиме каков ќе биде редоследот и колку често треба …

Повеќе »

Лекарите велат дека ова се 8. знаци на згрутчувања на крвта што не смеете да ги игнорирате

Згрутчувањето на крвта може да значи големи проблеми, особено ако се појават во длабоки вени во близина на вашите мускули. „Кога згрутчувањето на крвта се формира длабоко во системот, тие можат да бидат болни и опасни“, изјавил д-р Луис Наваро за списанието Men’s Health. Овој тип на тромб се нарекува …

Повеќе »

САД го запираат давањето на вакцината „Џонсон и Џонсон“ поради случаи на згрутчување на крвта

Федералните здравствени агенции на САД препорачале паузирање за употреба на единечната доза на вакцината „Џонсон и Џонсон“ откако шест лица развиле ретко нарушување кое вклучува згрутчување на крвта. Сите шест лица биле жени на возраст од 18. до 48. години. Една жена починала, а друга е хоспитализирана во Небраска и …

Повеќе »

Зошто некои луѓе спијат со лук под перница? Има 4. добри причини, а ниту една не е СУЕВЕРИЕ!

Кога ќе ги прочитате овие причини, можеби и вие ќе сакате да спиете со лак под перницата. Освен што со векови се смета за најдобар и најмоќен природен антибиотик, некои луѓе секогаш ставаат лук под перница пред да си легнат. Помага при затнат нос? Мирисот на лук, наводно, може да …

Повеќе »

Пазете се дури и’ ако сте биле ревакцинирани против вирусот КОРОНА: Еве кога ќе добиете имунитет!

Лекарите препорачуваат да се следат епидемиолошки мерки дури и кога сте биле ревакцинирани Според светските епидемиолози и вирусолози, заштитата од вирусот корона и стекнување на имунитет може да се очекува само по одреден временски период, најрано седум дена по приемот на втората доза на вакцината. Имено, според резултатите од клиничките …

Повеќе »

Творците на „Спутник В“ за вакцината: „Можно е да штити доживотно“

Шефот на Државниот истражувачки центар за епидемиологија и микробиологија „Гамалеја“, Александар Гинцбург, се надева дека вакцинацијата со руската вакцина против круната „Спутник В“ (Sputnik V) ќе гарантира доживотен имунитет. „Се надевам дека вакцината ќе делува не една или две години, туку цел живот. Бев вакциниран двапати, па ете да поживеам …

Повеќе »

(ВИДЕО) Дали некогаш сте ги забележале белите точки во устата? Генијално видео открива за што станува збор!

Повеќето луѓе во текот на животот страдаат од т.н. камења во крајниците. Станува збор за бели творби налик на заб и, без грижа, тие се сосема нормални и безопасни. Имено, во крајниците често се сбоираат бактерии, мртви клетки и разни нечистотии кои повремено излегуваат надвор во облик на т.н. камен …

Повеќе »