здравје

5. растенија кои се сметаат за ПРИРОДНИ АНТИДЕПРЕСИВИ: Го подигнуваат расположението и го ублажуваат стресот

Нервозата, анксиозноста, нападите на паника, промените во расположението и депресијата се вообичаени заболувања во современото општество. Растенијата можат да бидат многу корисни со нивното благо и безбедно дејство Употребата на антидепресиви обично не се препорачува во случај на благи и умерени депресивни епизоди (особено ако симптомите траат помалку од две …

Повеќе »

(РЕЦЕПТ) БАНАНА И МЕД: Комбинација која решава ТРИ проблеми

Мешавината од банана и мед многу успешно делува при болки во грлото, стомачни болки и кашлица Понекогаш не сакаме да пробаме природен лек затоа што често ни изгледа како нешто крајно невкусно. Мешавината од банана и мед, освен што ќе ви помогне при стомачни проблеми, кашлица и болки во грлото, …

Повеќе »

(РЕЦЕПТ) ПРЕВЕНТИВА – Рускиот доктор Алексејевич советува да ги заборавите опасните лекови со СТЕРОИДИ: Решете ги алергиските реакции на природен начин

Алергиите можат да предизвикаат главоболки, во одредени делови од телото и целосно да го оневозможат човекот за неговите секојдневни активности. Доаѓањето на пролетта за некои е омилено годишно време, додека на други им се стемнува кога се буди природата, цвеќињата и поленот кој се шири низ воздухот и предизвикува разни …

Повеќе »

ЛЕК ОД ПРИРОДАТА – Заборавете на скапите операции! Решете го проблемот со ЖУЉЕВИ со три народни методи

Алтернативната медицина нуди едноставни и ефективни рецепти за лекување на воспалени и деформирани жуљеви или волчјо око – курје око. Болката е доминантен симптом на почетната фаза на деформација на жуљевите. Кај поблагите форми на деформитет или деформитет во почетната фаза, испакнатините може да бидат асимптоматски. Со прогресијата на тој …

Повеќе »

Ги запознаваме ретките болести 2022 – Гудпастеров синдром/Goodpasture syndrome

Во месецот со најмалку дена во годината, во месецот кој пациентите со ретки болести го викаат „свој“, месецот кој е редок по своите ретки 28 дена и оваа година, четврта по ред, ќе се обидеме поблиску да Ве запознаеме со ретките болести. Да ги дознаеме предизвиците и проблемите со кои …

Повеќе »

Ги запознаваме ретките болести 2022 – РЕТКО Е ДА СИ РЕДОК!

На 1 февруари започнавме со Националната кампања „Ги запознаваме ретките болести 2022“, која веќе четврта година се емитува на медиумите во цела Македонија. По емитувањето на првите 10 епизоди од годинешната кампања, беше вистинска чест и задоволство да се слушнат и прочитаат позитивните критики за текстовите и видеата кои се …

Повеќе »

ЛЕК ОД ПРИРОДАТА – Мешавина од рицинусово масло и сода бикарбона се смета за ЗЛАТЕН ПРЕПАРАТ! Помага при 24. ЗДРАВСТВЕНИ ПРОБЛЕМИ

Примената на комбинацијата на овие два препарати е целосно неограничена за човечкото тело.Комбинацијата на две целосно природни состојки ќе го врати организмот во сосема природна, здрава состојба исчистена од сите потенцијални клетки кои можат да доведат до најтешки болести и развој на канцерогени клетки. Тајната е во нутритивниот состав на …

Повеќе »

Новавакс пристигнува во Хрватска – протеинска вакцина со 90% ефикасност против Ковид

Се применува во две дози, со инјектирање во мускулот на надлактицата, со временски интервал од три недели помеѓу дозите. Новата протеинска вакцина против Ковид 19 на американската компанија „Новавакс“ ќе пристигне во Хрватска за три недели, потврди во саботата Хрватскиот институт за јавно здравје (ХЗЈЗ), а станува збор за вакцина …

Повеќе »

Младата Сања Велковска бара помош за тешка операција

Сања Велковска од Штип koja боледув од реумативен артит, поради сериозноста на болеста преку социјалните мрежи бара финансиска помош за нова операција. Поради сериозноста на болеста досега направила повеќе од десет операции на екстремитетите со вградување на вештачки протези… „Јас сум Сања Велковска од Штип боледувам од реумативен артит, поради …

Повеќе »