здравје

Колку шетање надвор ни е потребно за да влијаеме на менталното здравје? Важно е дали ќе го избереме градот или природата

Една нова студија повторно нагласува колку е важно да се поминува време во природа Има причина зошто звуците на природата, чврчорење на птиците, потоците што течат, дождот што паѓа често се звучни опции за медитација. Една нова мала студија објавена во Molecular Psychiatry дополнително го нагласува ова. Студијата покажала дека …

Повеќе »

Лечи забоболка, ги раствора камењата во бубрезите, може да ги убие клетките на ракот: Зачин со кој треба да се биде внимателен

Мускатното оревче во поголеми количини делува како халуциноген лек, не смеете да консумирате повеќе од 2 грама дневно. Мускатното оревче е богато со антиоксиданси, кои штитат од развој на хронични болести и имаат антиинфламаторно дејство. Имаат и силно антибактериско и аналгетско дејство, па затоа тинктурите кои го содржат овој зачин …

Повеќе »

Герасимовски: „Сервисот за одмена на семејна грижа“ кој ќе го отвориме со УНДП ќе згрижува возрасни лица со Алцхајмерова болест и деменција

На денешниот Интернационален ден на Алцхајмеровата болест градоначалникот на Центар Горан Герасимовски беше гостин на настанот организиран од Граѓанското здружение Институт за Алцхајмерова болест по повод подигнување на јавната свест за лицата заболени од оваа болест. Алцхајмеровата болест е болест на целото семејство затоа што негата и грижата за болниот …

Повеќе »

Сокот од зелка има повеќе витамин Ц од портокалот, решава шест тегоби

Напитокот од зелка со векови се користи како народен лек за стомачни заболувања, воспаление на дебелото црево, гихт, ревматизам и запек. Напитокот од зелка со векови се користи како народен лек за стомачни заболувања, воспаление на дебелото црево, гихт, ревматизам и запек. Се користи и за зајакнување на имунитетот, чистење …

Повеќе »

Back to School & Back to Office – лимитирани понуди на Hoya и Оптики Македонија

HOYA Vision Care повеќе од шеесет години, е глобален лидер за иновации во оптичката технологија. Како производител на високо-квалитетни – премиум оптички стакла за очила со високи перформанси, HOYA има за цел – грижејќи се за вашите очи да ви ги овозможи најдобрите решенија за нега на видот. Од април годинава, HOYA …

Повеќе »

15 Септември – Светски ден за борба против лимфом

„Не можеме да чекаме“ е годинешниот слоган на светската кампања за подигнување на свесноста на населението за малигното заболување лимфом, која почнува на 15 септември, а во која се вклучува и Универзитетска клиника за Хематологија.Целта на кампањата „Не можеме да чекаме“ е да апелира до јавноста, навреме да ги препознае …

Повеќе »

Што е трихотиломанија, пореметување од кое страда познатата глумица Ејми Шумер?

Ејми ШУМЕР се отвори за нејзината битка со трихотиломанија, пореметување кое ги тера болните сами да си ја кубат косата. Говорејќи за „The New Yorker“, 41-годишната американска актерка, која има ќелава точка на врвот на главата, се отворила за своето искуство. Зборувајќи за нејзиното опаѓање на косата, Шумер се пошегувала …

Повеќе »

Истражување открило: Речиси половина од карциномите се предизвикани од причини што може да се спречат

Речиси половина од смртните случаи од рак во светот се поврзани со фактори кои може да се избегнат како што се пушењето, консумирањето алкохол, незаштитен секс и дебелината, пишуваат научниците. Тие анализирале податоци од околу 10. милиони луѓе кои починале од 23. типа на рак во 2019. година. Надворешните фактори …

Повеќе »

Ги чисти артериите и ги спасува бубрезите: Доволни се две шолји дневно, наутро на празен стомак

Крвниот притисок е како термометар за здравје. Високиот крвен притисок значи дека вашето срце работи понапорно за да пумпа крв. Ова е опасно бидејќи може да доведе до срцев удар, церебрална тромбоза или нарушувања на бубрезите. Поради оваа причина, многу е важно да се контролира крвниот притисок. Многумина го знаат …

Повеќе »