здравје

СЕЗОНАТА ЗАПОЧНА – Откриено зошто луѓето имаат повеќе настинки и грип во зима

Заладувањето е во воздухот и сите знаете што значи тоа – сезона е на настинки и грип, кога сите што ги познавате се чини дека одеднаш киваат, кашлаат или имаат треска. Речиси како оние досадни бактерии на настинка и грип да се вртат со првата експлозија на зимското време. Вирусите …

Повеќе »

Вирално видео: Медицинска сестра покажала како изгледа плацентата за време на бременоста

Ники Јуркуц е мајка на две деца и медицинска сестра која ги учи жените на социјалните мрежи, Instagram и TikTok за различни работи поврзани со здравјето на жените, но и здравјето на децата, на профилот на Tiny Hearts Education. Во најновото видео Јуркуц покажала како изгледа плацентата за време на …

Повеќе »

Медицинска сестра го сподели симптомот што ја довел до дијагноза на рак на матката

ТРЕЈСИ Ворингтон од Велс по професија е медицинска сестра и вели дека тоа и помогнало навреме да препознае дека нешто не е во ред со нејзиното здравје. Имено, откако забележала необично вагинално крварење, а била во менопауза, веднаш побарала помош од лекарите, кои и дијагностицирале рак на ендометриумот, пренесува The …

Повеќе »

Помагаат за ублажување на надуеноста и исфрлање на токсините: Три чаеви кои делуваат како природни диуретици

Чаеви кои ќе ви помогнат да го отстраните вишокот течност од телото Диуретиците му помагаат на телото да се ослободи од насобраната течност, односно вода и натриум. Тие главно делуваат така што пги поттикнуваат бубрезите да излачуваат поголеми количества натриум преку урината. Покрај лековите со диуретични својства, многу намирници од …

Повеќе »

ЗАБЕЛЕЖЕТЕ ГО НА ВРЕМЕ – Изненадувачки симптом кој се јавува пред срцев удар

Болката во вратот која ве тера да одите наоколу со навалена глава на едната страна може да биде доста честа и безопасна, но може да биде и симптом на сериозен проблем. Се смета дека околу секој петти Британец е погоден од оваа болест секоја година, според студијата во British Medical …

Повеќе »

Напиток кој спречува настинки, полн со железо и бакар: Ја ублажува главоболката

Јелена Ѓоковиќ сподели со своите следбеници кој е еден од нејзините омилени зимски пијалоци, а станува збор за чајот од куркума. Придобивките од овој напиток се многубројни, а пред се е одличен за зајакнување на имунитетот и заштита од настинки. Чајот од куркума е богат со витамини, минерали и други …

Повеќе »

(ФОТО+Рецепт) ГЕРМАНСКИ РЕЦЕПТ ЗА ЗДРАВЈЕ:„Кардиологот ми ги исчисти артериите и ми ги спаси бубрезите со овој ПРИРОДЕН ЛЕК!

Секоја од овие состојки е исклучително добра за здравјето, но нивната комбинација прави чуда… Крвниот притисок е како термометар за здравјето. Висок крвен притисок значи дека вашето срце работи напорно за да пумпа крв. Ова е опасно затоа што може да доведе до срцев удар, церебрална тромбоза или нарушувања на …

Повеќе »

Чај кој ги чисти црниот дроб и бубрезите, помага при несоница, настинки и висок крвен притисок

Копривата на сите ни е позната – кога ќе ја допреме нè пече и долго после тоа имаме осип и чувствуваме чувство на печење. Но, иако е „опасна“, копривата е лековита бидејќи сите нејзини делови се корисни и хранливи, пред се коренот, но и другите делови од растението. Многу се …

Повеќе »

(ВИДЕО) Мајка и открила на ќерка си дека како бебе била посвоена, видеото од реакцијата е погледнато милиони пати

ЕДНА од најголемите радости на родителството е тоа што никогаш не знаете што ќе излезе од устата на вашето малечко. И кога имате дете кое штотуку почнало да зборува, тие коментари може да варираат од нешто апсолутно симпатично до навреда за што веројатно не ни знае што значи. Сега, една …

Повеќе »