здравје

(ФОТО) Кашлање, главоболка, па дури и депресија – се’ може да се излечи со масирање на овие точки

Постои наука наречена рефлексологија. Таа ги проучува биоактивните точки во телото. Источните исцелители веруваат дека причината за сите здравствени проблеми е блокирање на енергетски текови. Активна масажа го отстранува блокирањето и ги враќа енергетски текови. Многу од овие точки се на дланките и прстите.Ако правилно кликнете на посакуваната точка, ефектот …

Повеќе »

(Рецепт) Моќен природен лек:Мешавина која го намалува крвниот притисок и го штити имунитетот 

Има моќни противвоспалителни и антиканцерогени својства Мешавината на мед и куркума е позната и како Златна мешавина. „Златна“ е поради своите големи здравствени користи, но и поради изгледот кој потсетува на бојата на благородниот метал. Куркумата и медот имаат силни противвоспалителни и антиканцергени својства. Помогнува при уништување на многу бактерии …

Повеќе »

(ФОТО) Славните жени деновиве објавуваат селфи со размачкана шминка за кампањата #SmearForSmear

#SmearForSmear е името на кампањата чија цел е да се подигне свесноста за важноста на пап-тестовите за рано откривање на ракот на грлото на матката Од 22 до 28 јануари се одбележува неделата против рак на грлото на матката, а во рамките на кампањата за подигање на свесноста за опасноста …

Повеќе »

Цвеклото, докажано, помогнува во лекувањето на ракот: Научниците дале упатства како да го користите!

Фактот дека друга храна богата со железо нема ист ефект како цвеклото ги навела научниците на подетални испитувања… Цвеклото одамна е познато како извор на хранливи материи, но сега тоа е појасно од било кога. Научни докази продолжуваат да го поддржуваат цвеклото како природен лек за рак. „Цвеклото како хемотерапија“ …

Повеќе »

Симптоми кои предизвикуваат рак во 96% случаи: Осум најрани појави кои покажуваат дека вашето тело е полно со штетни материи и токсини!

Препознајте на време! Токсините се многу опасни и можат да бидат предизвикувачи на многу сериозни болести. Дознајте како да препознаете дека имате проблеми со токсините: Дигестивни проблеми Доколку токсините се таложат во нашето тело, дигестивниот систем не може правилно да функционира. Дигестивниот тракт е помалку ефикасен што резултира со тоа …

Повеќе »

Медицинска сестра (63) никогаш не била болна: Ова е тајната на луѓето кои се здрави како дрен, а се’ е многу едноставно!

Освен биолошките склоности, некои животни навики ја прават разликата помеѓу луѓето со слаб и јак имунитет… Валери Пејџендарм е една од оние луѓе кои никогаш не се разболуваат, или, ако тоа веќе им се случи, поблаг облик од болеста ги погодува само неколку пати во животот. Повеќето луѓе знаат слично …

Повеќе »

Комбинација на овие продукти го поттикнува варењето за 15. минути

Во време на празници масите се полни со посластици во кои уживаме, но нашиот дигестивен тракт, на кој му се потребни влакна, тоа не го поднесува најдобро. Еве решение… Млака вода и лимон Во чаша млака вода исцедете цел лимон и испијте. Овој напиток можете да го конзумирате и превентивно, …

Повеќе »

Чај кој олеснува надуеност, бронхитис и помага кај астма

Иако не се сродни билки, анисот (Pimpinella anisum) и звездестиот анис (Illicum verum) имаат слични својства. За тоа е заслужен хемискиот елемент анетол, кој се појавува во двете билки и им дава карактеристична арома и лековитост. Анисот веќе со векови се употребува за олеснување на варењето, надуеноста, подригнувањето и гасовите. …

Повеќе »

Состојби кај кои ракијата може да послужи како лек

Ракијата на балканските простори се смета за национален пијалок, а приказната за нејзината лековитост се пренесува од колено на колено. Со оглед на високиот процент на алкохол кој го содржи потребно е да се биде внимателен со конзумацијата. Помало, и во вистински момент, количество ракија може за кусо време да …

Повеќе »