здравје

Чудото од природата: Напиток кој го разложува каменот во бубрег и го чисти црниот дроб

Истражувањата покажуваат дека на еден од 20 луѓе, во текот на животот телото ќе му создаде камења во бубрезите, кои, кога поминуваат низ уринарниот тракт можат да бидат многу болни. Но, благодарение на еден прехранбен производ, проблемот може да се реши во рок од 10 дена. Повеќето бубрежни камења можат …

Повеќе »

Не можела да стане од кревет поради огромна болка во зглобовите: Ова е рецептот кој го направи невозможно!

Ова е посебен случај кога народната медицина спаси една постара жена,која страдала од неподнослива болка во зглобовите. Болка, за која немала надеж, дека може да се излекува, болки во зглобовите Лариса Ежкова има 69. години од градот Саратов, Саратовска област. Нејзинатаќерка Татјана случајно нашла рецепт на интернет-форум кој одлучила да …

Повеќе »

Инстант хидратација на кожата: Тајната за освежена, мазна кожа во секое време, насекаде!

Во летните горештини, кожата на лицето и деколтето бараат дополнителна нега, освен внатрешната хидратација. Како што се зголемуваат температурите, кожата може брзо да дехидрира. За среќа, постојат производи за нега на кожа специјално дизајнирани да ја задоволат оваа потреба. Хијалуронската киселина, позната по своите хидратантни својства, стана главен производ во …

Повеќе »

{ЗАЕДНО} ЗА ПОДОБРО УТРЕ: ДМ ДРОГЕРИЕ МАРКТ РАСПИШУВА КОНКУРС ЗА ИНИЦИЈАТИВИ ОД ОБЛАСТА НА ЖЕНСКОТО ЗДРАВЈЕ

Во понеделник, 10 јули, дм дрогерие маркт распиша конкурс на кој може да се пријават проекти чија цел е давање придонес кон подобрување на здравјето на жените. На веб страницата dm-zaedno.mk од 10 јули до 20 август 2023 отворени се пријави за проекти од областите за унапредување и зачувување на …

Повеќе »

Научниците откриваат што влијае на развојот на ракот, проверете дали сте во таа ризична група…

Четириесет отсто од случаите на карцином и исто толку смртни случаи од последиците на оваа болест можат да се избегнат или намалат кога би се применила соодветна превентивна стратегија, покажале резултатите од истражувањето на американските научници објавени во медицинскиот магазин „CA: A Cancer Journal for Clinicians“. Околу 42. отсто од …

Повеќе »

Затоа што превенцијата е половина здравје: ДМ ДРОГЕРИЕ МАРКТ организира бесплатни дерматолошки прегледи

Како дел од кампањата за подигнување на свеста за женското здравје, компанијата ДМ ДРОГЕРИЕ МАРКТ за прв пат оваа година организира бесплатни дерматолошки прегледи за сите посетители на плажата Golden Beach во Охрид. Под слоганот ,,Следи го својот ритам’’, овој јули, dm ја започна овогодинешната кампања посветена на женското здравје, …

Повеќе »

Секое утро испијте чаша топла вода со сол – делува чудотворно

Ваквиот начин на делување на здравјето и убавината во Индија се применува од дамнешни времиња.Дури и’ научниците признаваат дека таквата пракса може да има позитивно влијание на вашето тело. Едноставно е – во една чаша изворска вода (250 мл) ставете 2 малечки лажички органска хималајска сол, убаво измешајте да се …

Повеќе »

Здравје: Зошто секој ден сок од цвекло?

Постојат повеќе причини, поради кои сокот од цвекло треба да почнете да го користите при секојдневната исхрана. – Цвеклото содржи каротеноиди кои се многу поволни за видот. – Спречува оштетување на клетките и слободните радикали во оганизмот. – Го подигнува нивото на железото и хемоглобинот во крвта. – Дава дополнителна …

Повеќе »

Алое Вера: Вашата основна прва помош за лето!

Од дигестивно здравје до имунолошка поддршка, ова моќно растение продолжува да ги открива своите скриени потенцијали. Алое вера, ја познаваме сите ама малкумина знаат за нејзината богата историја и бројни здравствени придобивки, a долго време се смета за природно чудо. Знаеме дека делува смирувачки за изгореници од сонце и дека …

Повеќе »