здравје

Најдобриот тренинг за целото тело кој морате да го пробате

Екипата вели дека вежбањето на неа е многу едноставно, а резултатите се неверојатни Екипа ентузијасти открила поради што е толку добар, иако повеќето луѓе воопшто не ги прават. Rowing machine, справа за веслање или веслачки ергометар е справа која веројатно ја гледате во салите за вежбање, но или никогаш не …

Повеќе »

За многумина е омилен продукт, но докажано го зголемува ризикот од рак на гради

Средовечните жени кои неделно јадат три кришки сланина имаат поголеми шанси за заболување од рак на дојка, покажало новото истражување. Научниците од Универзитетот во Глазгов на истржувањето спроведено на поголем примерок утврдиле дака жените во менопауза кои конзумирале 9 грама месни преработки дневно, што е еквивалент на две колбаси неделно, …

Повеќе »

Добро е да се знае: Најдобриот лек за мамурлак

Најлудата ноќ е пред нас, а многумина не размислуваат колку ќе испијат бидејќи е, нели, Нова година. Еден ден во годината кога слободно можеме, и со причина да се развеселиме,но,многумина знаат да претераат и се будат со мамурлак… Но, веќе првиот ден од новата година донесува други пригоди кога треба …

Повеќе »

Нов третман за лекување уништил рак на гради за 11 дена – без хемотерапија!

Иако има уште многу да се направи, истражувачите сметаат дека ова претставува голем чекор во борбата против една од светски најсмртоносните болести. Во истражувањето што професорот Најџел Бандред го претставил на европската конференција за рак на дојката во Амстердам открил дека ја тестирале ефикасноста на лековите познати со име Herceptin …

Повеќе »

{ЗАЕДНО} стекнуваме здрави навики: dm дрогерие маркт организираше бесплатни дерматолошки прегледи во Охрид.

Во организација на компанијата дм дрогерие маркт изминатата сабота, на 22 јули, на плажата Golden Beach во Охрид, се одржаа бесплатни дерматолошки прегледи за сите посетители. Во соработка со врвниот дерматолошки тим составен од Д-р Лидија Христова и Д-р Александра Лазаревска, повеќе од 100 посетители имаа можност да ја искористат …

Повеќе »

Чудо на природната медицина: Мед со банана за кашлање, бронхитис…

Запишете и чувајте го овој рецепт… Лекувањето на хронично кашлање и бронхитисот се секогаш проблематични, дури и за традиционалната медицина. Но, еден домашен лек содржи некои од најмоќните состојки кои ги смируваат грлото и плуќата, и можат да ги излекуваат кашлањето и бронхитисот во најкус рок! Благодарение на карактеристиките на …

Повеќе »

Како светските ѕвезди ја користат маснотијата од кокос

Познато е дека славните дами се главни промотори за секој здрав продукт. Последниве години, една од маснотиите кои ги освои светот е онаа од кокос. Дознајте како славните дами го користат кокосовото масло. Блејк Лавли ја користи за нега на косата. Неа мајка и и’ открила дека кокосовото масло помогнува …

Повеќе »

Потресна исповед: Депресијата е луѓе, вистинска. Ми кажува дека и да умрам, на никој нема да му е гајле…

Депресија… Првпат ја сретнав во животната приказна на Вирџинија Вулф, поточно, во нејзиниот тажен крај… Со џебови полни камења, зачекори неповратно во водите на реката Уз. Му напиша проштално писмо на сопругот, во кое му кажува дека не може да продолжи да му го уништува животот и дека никој не …

Повеќе »

Ако сте нулта крвна група треба да внимавате – овие работи ќе ви го продолжат животот

Доколку припаѓате на нулта крвна група, вашето генетско наследство Ви нуди можност да бидете силни, продуктивни, да имате долг живот и да бидете оптимисти. Луѓето со нулта крвна група се подложни на деструктивно однесување кога се премногу уморни, депресивни или кога им е здодевно. Тогаш можат да се препуштат на …

Повеќе »