уредување на домот

УШТЕ 5 ДЕНА ДО ПОЧЕТОКОТ НА САЕМОТ НА МЕБЕЛ:Богата понуда, саемски попусти, дебата, конкурс

Долгоочекуваната саемска манифестација МЕБЕЛ 2018 за прв пат ќе се одржи на нова локација во комплексот на ВИП арената Борис Трајковски во периодот 9-14 октомври на вкупна површина од 8.000 м2. Завршните подготовки на саемот на Мебел се во тек, веќе се поставени двете модерни, мултифункционални, енрегетско ефикасни монтажни изложбени …

Повеќе »

(ФОТО) Изложеноста на зелени површини ја зголемува креативноста за 50%

Честото одење во природа не релаксира, го зголемува нашиот имунолошки систем и креативност. Ни открива нешто ново, предизвикува чуда и го буди позитивното во нас. Според студијата објавена во американскиот магазин “Личноста и социјалната психологија”, само со четири дена поминати во природа, далеку од електронските уреди, може да се зголеми …

Повеќе »

(ВИДЕО) Куќа што се склопува за само 6 часа, а чини 21.85 долари за метар квадратен

Компанијата вели дека доволни се три лица за да ја склопат целата куќа во рок од 6-7 часа. Во зависност од квадратурата,а цената се движи помеѓу 29. и 60. илјади евра. Архитектот Ренато Видал од Италија со својата компанија ја измислил оваа монтажна куќа која се склопува за само шест …

Повеќе »

Што според фенг шуи во вашиот дом внесува неспокој и лоша енерија?

Колку и да сте сентиментално врзани за некој предмет кој е скршен и нефункционален, подобро е да се ослободите од него За оние кои практикуваат фенг-шуи во својот дом, а сепак не е се како што треба, потребно е да проверат дали имаат нешто дома што им носи негативна енергија. …

Повеќе »

(ФОТО Галерија) Ова е впечатливиот дом на Мерил Стрип во Трибека, Њујорк

Ако некогаш сте се запрашале како живее актерка која освоила Оскар, еве еден пример. Мерил Стрип има прекрасен дом во центарот на Њујорк кој го платила 25. милиони долари. Куќата има четири спални и има прозорци од подот до таванот од кои се открива прекрасен поглед на градот. Сè што …

Повеќе »

(ФОТО) 5. совети како занемарениот ходник ќе стане ѕвезда на станот!

Само неколку внимателно избрани детали можат, празниот и здодевен ходник да го претворат во убав простор, а во продолжение дознајте како можете тоа да го постигнете Ходникот може да биде толку привлечен како и секоја соба во куќата. 1.Лустери и светилки Лустерите се одлична и извонредна декорација за секој дел …

Повеќе »

Кои цвеќиња и растенија се садат во лето?

Преовладува мислење дека есента и пролетта се најповолно време за садење на декоративни растенија и цвеќиња. И тоа не е неточно, но сепак добро упатените знаат дека безмалку сите растенија кои добро се закоренети и одгледани во саксија може да се садат и пресадуваат во лето. Летото е исто така …

Повеќе »

(ФОТО) Идиличен остров во Рованиеми, најладно место во Финска

Луѓето понекогаш сами си избираат место каде што ќе живеат. Некои избираат градови, густо населени, други претпочитаат мир и се определуваат за помали средини, трети пак… Е, трети избираат нешто најекстремно и решаваат да се населат на мал остров, комплетно изолирани од се.. На фотографијата е мал остров во областа …

Повеќе »