уредување на домот

(ФОТО Галерија) Куќа со поглед на Лос Ангелес: Некогаш била сопственост на Бред Пит, а сега во неа ужива глумец од хит серија

Сместена на Холивуд Хилс, елитен кварт над Лос Ангелес, оваа убавица е моментално во сопственост на глумецот Арон Паил,кој се прославил со улогата во серијата „Breaking Bad“… Арон Паул својот ѕвезден статус го заслужил со ангажманот во серијата „Breaking Bad“,а со заработените милиони можел да си обезбеди прекрасен дом во …

Повеќе »

Енергетски ефикасни станови: Заштита на околината, но и заштеда на вашиот буџет

Пред само неколку години, преку истражување на актуелната економија на САД и навиките на луѓето кои живеат во урбани средини, Forbes ги информираше читателите дека иднината на недвижностите се наоѓа во енергетски ефикасните домови. Оттогаш, градежните компании од целиот свет почнаа да го користат ова истражување како совет за во …

Повеќе »

КОРИСНО – ЛЕСНО ОТСТРАНУВА: Со оцет отстранете го каменецот во туш кабината – ЕВЕ КАКО!

Со слични состојки можете да направите и одлично средство за бришење прозорци и огледала, само во смесата додајте вода… Каменецот и валканиците во туш кабината ќе ги отстраните лесно со мешавина на алкохолен оцет и течност за миење садови во машина, во сооднос – 75% и 25%. Состојките истурете ги …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Самохрана мајка си направила куќа: Рај од 18,5 квадрати за кој сите зборуваат!

После два неуспешни брака, изгубен дом, Мишел решила сама да си изгради дом. До неодамна, Мишел Боил била принудена да изнајмува дом во Орегон за 1.173 долари месечно. Поради високата кирија а малечката плата, Мишел немала шанси да штеди. Сè што ќе заработила, работејќи во кафуле, таа давала на трошоци …

Повеќе »

Како да го одберете идеалниот стан за живеење?

Изборот на совршен стан е одлука што влијае на животниот стил и натамошната динамика на целото семејство. Токму поради тоа, посебно внимание се обрнува на структурниот идентитет, на гаранцијата за квалитет, изборот на местото на живеење,  големината на станот, околната инфраструктура, придружните содржини и сите елементи кои се неопходни за едно живеалиште. …

Повеќе »

Рана есен, идеално време за садење!

Есента е идеално време за садење и пресадување декоративни зимзелени садници и цвеќиња, бидејќи земјата има доволно влага, а тлото е сеуште топло, па растенијата имаат доволно време да се аклиматизираат и да формираат корења. Садниците треба да се квалитетни, да имаат добра подлога, и затоа најдобро е да ги …

Повеќе »

НЕЗАМЕНЛИВ – 14. начини да го употребите хидрогенот: Отстранете ги непријатните мириси од домот!

Хидрогенот ќе стане неопходна алатка во вашиот дом после овој текст Колку често не сфаќаме дека користејќи импровизирани средства можеме да направиме чуда … Земете шише со 3% хидроген и погледнете го – држете го богатството во ваши раце! 14 примена на хидроген: 1. Хидрогенот ги отстранува дамките од белата …

Повеќе »

(ФОТО) СВЕТСКИ ПРОЕКТИ: Вака ќе изгледа новиот највисок облакодер на светот во Њујорк

Со висина од 472,4 метри, Central Park Tower uzeo (Централ Парк Кула) ја освои оваа титула во објектот „Парк авенија“ 432 метри висок, исто така лоциран во Њујорк. Проектот за новата највисока станбена зграда е потпишан од архитектонската фирма Адријан Смит + Гордон Гил, а нејзината просторна организација е поставена …

Повеќе »

На што треба да внимавате кога купувате стан!

За повеќето луѓе купувањето на стан претставува една од најзначајните животни одлуки, пред се поради тоа што во најголемиот број случаи претставува долгорочна инвестиција. Како и секој друга инвестиција, купувањето на стан не е без ризик. Затоа, пред да донесете конечна одлука, многу е важно добро да размислите во кој …

Повеќе »