уредување на домот

(Рецепт) БЕЗ ОТРОВИ: Супер средство кое одбива муви, комарци, оси и пајаци: Повеќе нема да приоѓаат на вашата куќа!

Ќе ви треба една стаклена тегла со широк отвор а другите состојки ќе ги изберете според вашите потреби… Со мало покачување на температурата, почнуваме да уживаме во природата, но со потоплото време,во сечиј дом и градина доаѓаат и несаканите гости – инсекти…. Комарците, мувите, стршлени, оси, пајаци и разни одвратни …

Повеќе »

(ВИДЕО) ОД ТЕМЕЛ ДО КРОВ: Ова е совршен проект за градење куќа од цврст материјал: Се’ собрало во 70. квадрати!

Ако планирате изградба на куќа, но немате проект – можеби ова ќе ви даде идеја за тоа што да направите… Оние што ја изградиле својата куќа од основа до покрив, знаат колку е тешко да се искористи секој милиметар простор, совршено да се вклопат во просториите, скалите и бањата. Површина …

Повеќе »

(ВИДЕО) ЗА ВОСХИТ – Направил куќа и базен од кал користејќи наједноставен алат: Никој не може да поверува како ова му успева!

Каде има волја има и начин… Овој човек со таква упорност прави куќи „среде никаде“ и користи само стап. Неговиот начин на градење, вештина и способност наишол на одобрение од експерти за градежништво, низ целиот свет. Само погледнете како тој од кал направил куќичка со базен на место каде што …

Повеќе »

(Рецепт) ДОМАЌИНКА ПОДЕЛИЛА ГЕНИЈАЛЕН ТРИК: На сунѓер го ставила ОВА, го исчистила ШПОРЕТОТ и сите ВАЛКАНИЦИ исчезнале! Жените од цел свет се воодушевиле!

Тврдокорните флеки на шпоретот понекогаш е тешко да се отстранат, дури и со најсилниот чистач. Но, најдобрите работи често се наједноставни, така што оваа жена го воодушевила интернетот кога во група на Фејсбук го открила својот трик што во голема мерка и ја олеснува оваа неблагодарна работа. Корисниците се пожалиле …

Повеќе »

(ФОТО) Тест со дрвени лажици го обиколил Фејсбук: На многумина после тоа им се згадил животот!

Дрвената лажица е задолжителна во секој дом, но дали наете колку е чиста, дури и кога е темелно измиена? Daily Mail spreading fear about wooden spoons to drive sales of plastic alternatives. https://t.co/RFt2nDdT9u — j to the oe (@joenihl) June 30, 2020 Еден готвач од Австралија им предложил на луѓето …

Повеќе »

(Рецепт) Едноставен трик ги чисти тврдокорните дамки во тоалетот, тајната е во производот од кујната!

Чистењето на тоалетот е ретко кому омилена активност, особено кога се акумулираат тврдоглави дамки што треба да се чистат. Сепак, една мајка од Австралија, во групата „Мајки“ на Фејсбук, споделила трик за чистење и ја открила тајната состојка за отстранување на дамките, пишува Daily Mail. “Мразам да го чистам тоалетот. …

Повеќе »

(ВИДЕО) ПРЕУРЕДУВАЊЕ – Реновирал стан од 50 квадрати: Со едноставно решение добил двојно повеќе простор!

Еднособен стан од 50. квадратни метри може да биде простран, ако сите идејни решенија одговараат убаво Со цел да се прошири и модернизира еднособен стан, овој човек решил да ги сруши преградните sидови и да го реновира станот од 49. метри квадратни колку што е можно повеќе. Тој ја сменил …

Повеќе »

Како за миг да го отстраните мирисот на чадот од цигари од домот: Со помош на овие трикови ќе почнете да дишете!

Погледнете што ќе ви помогне да го неутрализирате чадот од тутунот од собата… Чадот од тутун е еден од најупорните мириси во вашиот дом, а особено им пречи на непушачите. Непријатниот мирис трае долго време, а многумина се измачуваат како да се ослободат од него. Сите знаеме дека редовната вентилација …

Повеќе »

(ВИДЕО) Запуштен стан од 40. квадрати претвориле во мал трособен стан

Малите станови се шармантни, интимни, лесни за одржување и совршени за заштеди на комуналии. Повеќето сопственици на мали станови се тешат со овие зборови, иако се свесни дека животот во мал стан е најмалку предизвик, особено кога станува збор за уредување на истите. Бидејќи немаат многу простор, не сакаат да …

Повеќе »