семејство

Српската фолк пејачка ја убиле дома па ја фрлиле во блискиот каналот!?

Убиството на Јелена Марјановиќ, српската фол пејачка која е пронајдена мртва на 3. април минатата година, некои медиуми во Србија го нарекуваат тамошен „Твин Пикс“ бидејќи работите секој ден се’ повеќе се „замрсуваат“. Пејачката е убиена со тап предмет,а нејзиното измасакрирано тело е пронајдено во каналот блиску една населба во …

Повеќе »

Мала Богородица, празник на мајката на сите мајки

Народот верува дека Пресвета Богородица е заштитничка на мајките воопшто и на леунките посебно, поради што жените што раѓаат ја повикуваат да им помогне полесно да се породат. Се верува дека таа им помага и на жените што немаат деца. Рождество на Пресвета Богородица е еден од големите празници на …

Повеќе »

Кампања за борба против трговијата со луѓе на „Отворена порта“

Колку и да изгледа неверојатно, трговијата со луѓе сè уште постои во модерното општество. И покрај сите напори за да се спречи таа е реалност во Република Македонија. Последните истражувања покажуваат дека бројката на лица со кои се тргува е многу поголема од официјалната. Минатата година во Македонија 6 лица …

Повеќе »

Социјалното донесе одлука: Еве што ќе биде со ќерката на Зоран и Јелена

Ќерката на Зоран и Јелена Крсмановиќ Марјановиќ, Јана Марјановиќ, откако го приведоа татко и, останува дома. Центарот за социјални работи и полицијата си заминале од куќата, а Зоран останува во притвор 30 дена.

Повеќе »

Дечко од пред скопска гинекологија докажа дека љубовта е посилна од се (Фото)

Дечко од пред скопска гинекологија докажа дека љубовта е посилна од се. Тој со цвеќе во рацете веројатно е отиден на посета кај својата породена сопруга на Државната болница.

Повеќе »

(ФОТО) Која е мајката: Инстаграм фотка којашто вознемири на социјалните мрежи?!

Во Австралија ги нарекуват нови „кар-дашианс“ бидејќи мајката долги години била модел за автомобили, а сега по нејзини стапки тргнуваат и двете ќерки… Натали Вардел има 45. години и изгледа одлично. Толку одлично што тешко може да ја разликувате по годините и од двете нејзини ќерки, Тамика (19) и Џезмин …

Повеќе »

Погледнете како сопругата на вицепремиерот Бујар Османи му го честиташе роденденот

та на вицепремиерот Бујар Османи, Валбона, му го честиташе триесет и осмиот роденден. На својот Фејсбук профил, таа му порача дека колку повеќе го запознава, толку повеќе го почитува и сака. ,,Ти правиш да се вљубувам во тебе, секој ден, одново и одново! Колку повеќе те запознавам, толку повеќе се …

Повеќе »

Денес е Отсекување на главата на Св. Јован Крстител – Еве што се прави на овој ден и зошто е строг пост

Отсекување на главата на Св. Јован Крстител — еден од големите 15 христијански празници од есенскиот циклус којшто е непроменлив празник и секогаш се паѓа на 29 август, односно на 11 септември по стариот календар. Овој празник е познат под различни имиња како:Св. Јован Сечиглав, Св. Јован Отсечен, Св. Јован …

Повеќе »

(ВИДЕО) Заспал додека возел: Девојчето испаднало на патот

Кина: Нејзиниот татко кому кинеските медиуми му го навеле само презимето Хонг, дошол по ќерката и и’ помогнал да стане. На снимката се гледа дека девојчето е повредено и накривнува На автопат во Кина автомобил удрил во камион. Возачот, таткото на девојчето, најверојатно заспал. Во стравичната несреќа девојчето старо 13. …

Повеќе »