патувања

Ако немате оперирано слепо црево не можете да живеете тука!

Во селото има неколку лекари, но никој од нив не е специјализиран хирург Животот на Антарктикот не е лесен, особено ако земеме во предвид дека температурите се спуштаат и до -50 степени, па затоа некогаш жителите цели недели не излегуваат од дома. Во селото Вила Лас Естерјас се наоѓа на …

Повеќе »

(ФОТО) Се продава најлуксузната пештера во светот, внатрешноста остава без здив!

BECKHAM CREEK CAVE LODGE, позната како најлуксузната пештера на светот, ставена е на продажба. Пештерата прво служела како засолниште во случај на нуклеарна напади, потоа била преуредена во ноќен клуб па била и лична резиденција, а тогаш следниот сопственик одлучил да го преуредите во помал хотел и да ја изнајмува …

Повеќе »

(ФОТО) 7. причини зошто мора да го посетите островот на Медитеранот кој има повеќе од 200 плажи

Овој бисер на Медитеранот може да се пофали со повеќе од 200 плажи па сигурни сме дека сите ќе ја пронајдат идеалната за себе. Покрај тоа што таму е роден еден од најпознатите лидери на сите времиња, Наполеон Бонапарта, постојат уште неколку причини зошто мора да го посетите овој остров …

Повеќе »

(ФОТО) Прошетка по стаклена потковица: Мост на кој застануваат само најхрабрите!

За изградба биле потрошени 300. тони челик и 150 стаклени плочи, а посетителите тврдат дека чувството на прошетка по мостот е како чекорење по воздух… Ако е вистина дека соочувањето со сопствениот страв помогнува при лекувањето фобии, тогаш Кина е идеално место да ја победите онаа висинската.После висечкиот стаклен мост …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Само за најхрабрите:Најдолг стаклен мост на висина од 218. метри!

Висечкиот стаклен мост во Хонгјанг во провинцијата Хебеи за јавност е отворен кон крајот на 2017. година. Овој 488. метри долг гигант кој поврзува два планински врвови во округот Пингшан во североисточна Кина веќе станал голема туристичка атракција на која бројни посетители сакаат да снимаат селфи. Мостот е широк 4. …

Повеќе »

Вистинска шанса за добивка без ризик: Играјте ја Англија – Белгија во Coinbet24!

Борбата за првото место во групата Г ќе биде помеѓу репрезентациите на Англија и Белгија. Oбложувалницата на Coinbet24 нуди фантастична понуда која не смеете да ја пропуштите. Coinbet24 веќе неколку месеци е присутна нашиот пазар, а за многу кратко време си го најде и своето место меѓу онлајн обложувалниците. Лидерската …

Повеќе »

По 49ти пат се одржа мега фестивалот Pinkpop (Фотографии)

Најпознатиот холандски поп-фестивал, PinkPop кој е вклучен во Книгите на Гинисовата книга на рекорди како најстар и единствен континуиран годишен настан на отворено во Холандија се случи на 15ти, 16ти и 17ти 2018та година. Ландграф, сегашната избрана локација, се покажа како место кое од година во година, го подобрува настанот. …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Кревет во аквариум: Првата резиденција под море ќе се отвори на Малдивите

Гостите на Мурака ќе можат да уживаат во базенот додека батлер им носи коктели, ќе се одмораат на терасата посебно дизајнирана за совршен залез на сонцето и лесно ќе заспијат броејќи риби… Меѓународниот бренд на хотели Conrad Maldives Rangali Island ја објавил изградбата на првата резиденција под море која ќе …

Повеќе »

(ФОТО) 17. години патуваат по светот, обиколиле 73. земји и добиле 4. деца

Ерман и Каналарија Зап од Аргентина сакале малку да патуваат по родната земја и да истражуваат. Планирале да патуваат шест месеци, но не можеле ниту да претпостават дека патувањето ќе го продолжат на 17. години… Работата ја оставиле во 2000. година, купиле еден олдтајмер и тргнале, а нивното патување уште …

Повеќе »