патувања

(ФОТО) Големо откритие: Научниците тврдат дека го нашле осмото светско чудо!

Бели и розеви тераси на езерото Ротомахана се скриле под пепелот на големата ерупција, но научниците тврдат дека успеале да ги лоцираат новозеландските Помпеи… Гранд Кањон, Големиот корален гребен, Монт Еверест, Викториините водопади…дури и да не можете да се сетите на сите природни чуда, најверојатно знаете дека се седум. За …

Повеќе »

(ВИДЕО) Изгледа како рај на земјата, со прекрасни плажи и вегетација, но од овој остров никој не се вратил жив!

Прекрасниот тропски остров Северен Сентинел всушност е едно од најопасните места на нашата планета. Американскиот мисионер Џон Чау неодамна бил убиен од членовите на племето Сентинел, кога со кану пристигнал на нивниот остров. Шив Висвантан, експерт за социјални науки, рекол дека островот не е отворен за туристи и дека станува …

Повеќе »

(ФОТО) Авенија Бишоп – најскапа улица на светот!

Авенијата Бишоп во Лондон е резервирана за руските олигарси, членовите на кралското семејство и познати личности. Поради тоа и’ не чуди што луѓето ја нарекле „Улица на милијардери“, ниту што таа се смета за еден од најскапите делови на главниот град на Обединетото кралство но и светот. Оваа лондонска улица …

Повеќе »

(ФОТО) Протерани од медитеранскиот рај: Хотел во кој на мажите и децата им е забранет влезот!

Во „Сом Дона“ нема да сретнете мажи во ходниците ниту пак ќе слушнете весело тапкање со ноџиња – во овој рај под палмите можат да дојдат само жени постари од 18. години… На источниот брег во Шпанија се наоѓа хотелот „Сом Дона“ кој прима исклучиво жени. Сместен е на Мајорка …

Повеќе »

(ФОТО) Некогаш напуштениот каменолом сега е луксузен комплекс!

Овој месец во Шангај ќе биде отворен луксузен рисорт на 18. спратови, кој е изграден под површината на земјата. Рисортот кој е изграден на местото на некогашен каменолом, ќе има пет ѕвездички, а „длабочината“ на овој престижен комплекс е 88. метри. 18-storey luxury hotel will open inside an ABANDONED QUARRY …

Повеќе »

(ФОТО) Како не гледаат другите – Скопје: Град на споменици и статуи кои не им се јасни на странците – престолнина на кичот!

Скопје, престолнината на Македонија, набргу после „реновирањето“ го добил прекарот „престолнина на кичот“. Градот во кој во последно време се бележи се’ поголем број туристи од источна Европа е полн со историски музеи, има неверојатен дух, но и по препознатливата балканска кујна. Сепак, после уредувањето на градот се поставени стотина, …

Повеќе »

(ФОТО) Чудо во пустина: Лековито езеро околу кое никнало село со „5 ѕвездички“

Во четириесеттите години на минатиот век Хуачина станала популарна спа дестинација за богатите перуанци кои тука барале спас од многу болести… Хуачина е оаза во пустиња во јужно Перу која е оддалечена десетина минути од гратчето Ика и пет часа од главниот град Лима. Станува збор за село изградено околу …

Повеќе »

(ФОТО) Денес е луксузно одморалиште за оние со длабок џеб а некогаш…

Ако се изземат тврдините и Кинескиот ѕид долг 8,8 милиони метри, Британија некогаш била сопственик на најголемата зграда во светот. Кралската болница „Нетлеј“, наречена и „куќа на болката“ е изградена во 1856. година поради Кримската војна, била најголема, но и најдолга зграда во свое време. На брегот на Саутемптон се …

Повеќе »

(ФОТО) Мистерија на „камената шума“:Чудото на езерото открива тајни од минатото!

Пред 760 години голема ерупција енергија го покренало создавањето на природното ремек делото на езерото Кроули… До „камената шума“ на калифорниското езеро Кроули се пристигнува по макадамски пат полн со дупки. Патем може лесно да се изгубите, особено на патот до плажата и мисичното чудо на природата. 5. илјади бели …

Повеќе »