патувања

(ФОТО) Најубавата река на светот менува пет бои: Преку година е сосем обична, па наеднаш експлодирува и оживува- ова е нејзината тајна

 Една река во Колумбија претставува вистински природен феномен кој со години ги воодушевува локалните жители, но и туристите ширум светот кои доаѓаат за самите да се уверат во нејзината убавина. Имено, реката Кањо Кристалес е специфична по тоа што во неа можете да ја видите жолтата, зелената, сината, црната, а …

Повеќе »

(ВИДЕО) Погледнете како изгледа одењето по стаклениот мост на висина од 120. метри

Дали би сте се осмелиле да одите 70. метри по стакло на висина од 120. метри? Стаклениот мост во Кина на висина од 120 метри неодамна влегол во Гинисовата книга на рекорди како мост без поддршка бидејќи е поврзан само со кабли. Мостот долг скоро 70 метри свечено е отворен …

Повеќе »

(ФОТО) Балкански Париз: Oтпатувајте во метрополата во којашто во строгиот центар може да изнајмите стан за само 250 денари по лице!

На AirBnB може да пронајдете стан во центарот на градот за 4 лица за само дваесетина евра по ноќевање, па така, наместо една недела на море, тука за своите пари ќе може да уживате пет пати подолго, а и пивото е евтино! Деновите кога Букурешт беше познат уште и како …

Повеќе »

(ФОТО) Искрени критики на патниците: Венеција е чиста измама, Дубаи нема душа, а Каиро е преполн со безобразни луѓе…

Корисниците на Reddit одлучиле со читателите да ги споделат местата и градовите во коишто никако не се чувствувале добро, ниту пак стекнале моменти на коишто вечно ќе се присетуваат, во позитивна смисла. Токму некои од најголемите метрополи за нив претставувале огромно разочарување, а тука би ги издвоиле дури и Париз …

Повеќе »

(ФОТО) Чудо на природата на коешто постојано му се менува големината: Големо солено езеро

Соленоста на ова езеро изнесува 12. отсто, што значи дека е посолено и од океанските води… Во нијанси на црвената, портокаловата, виолетовата и розовата боја на сонцето коешто заоѓа, се менуваат и боите на тиркизните води на Големото солено езеро во Јута, едно од најпопуларните туристички атракции во САД. Големото …

Повеќе »

(ФОТО) Непал има скриен зимски дијамант – Марди Химал

Патешествието до Марди Химал се состои од највпечатливите и феноменални патеки во Непал… Базниот камп на Анапурна, Марди Хил е лоциран источно од непалските патеки. Се смета за скриен дијамант на Непал за кој само малкумина чуле. Марди Химал е името на имотот на планината Махапухарх која со извонредниот триаголен …

Повеќе »

(ФОТО) Забранет рај: Остров на кој живеат 250 луѓе без автомобили и мобилни телефони

Според пописот во 2009. година, на островот живеат околу 130. луѓе, но се претпоставува дека бројката во меѓувреме пораснала на 250. поединци кои го поминуваат својот живот, оддалечени од модерниот свет… На прв поглед, островот Нихау може да делува како идеално место за одмор. Ова е најмалиот населен остров во …

Повеќе »

(ФОТО) Со љубов од Далмација – прекрасниот Сплит!

Еден од поубавите градови на Балканот е градот, Сплит, Хрватска кој поседува прекрасен микс од минатото и сегашноста. Сега Сплит е вистинска летна атракција, а и во зимските периоди исто така е посетуван, но вистинскиот шмек ќе го почувствувате во летната сезона. Сплит е град во Далмација, јужна Хрватска и …

Повеќе »

(ФОТО) Место кое веројатно изгледа како рајот! Откријте го Тенерифе, никако обичен остров!

Шпанскиот остров со вулканско потекло, којшто е најголем од сите Канарски острови, веројатно сите од речиси милион жители сметаат дека претставува вистински рај на Земјата. И тоа е навистина така… Најголемиот Канарски остров буквално ви нуди се’ – најразлични плажи од коишто секој ден може да изберете некоја нова, одлична …

Повеќе »