ЖИВОТ

НАТПРОСЕЧНО ТОПЛО И СЛЕДНАТА НЕДЕЛА: Погледнете ги очекуваните температури!

Метео прогноза на Славчо Попоски: И во текот на следната недела продолжува натпросечното топло време во Македонија, но и пошироко во регионот. Меѓутоа ќе има нешто повеќе облачност, а повремено ќе има услови и за сосема слаб локален дожд, особено во вторник. Ветерот ќе биде сосема слаб и од променлив …

Повеќе »

Хороскоп за утре за сите хороскопски знаци: Прочитајте што не советуваат ѕвездите за утре, 19.02.2024 година, во врска со работата, љубовта и здравјето

Овен Бизнис: За Овенот претстои поволна деловна недела, па обидете се да ја искористите максимално. Ситуациите сами ќе се отворат и ќе ве туркаат кон вашата цел. Љубов: За оние кои се во емотивни врски, доволно е малку труд да се смират и да го подобрат односот со саканата личност. …

Повеќе »

Денес се празнува Светата маченичка Агатија

Оваа славна девица и маченичка за Христа има потекло од сицилијанскиот град Палермо, од благородни и имотни родители. Кога царот Декиј подигна гонење на христијаните Света Агатија беше фатена и изведена пред судијата Квинтијан. Тој кога ја виде прекрасна на лице, посака да ја има за жена. Но штом ? …

Повеќе »

Второ издание на Треил трката за вино и љубов 2024

Денес ќе се одржи второто издание на Треил трката за ВИНО И ЉУБОВ. Трката ќе се одржи во околината на Долни Дисан. Тука ќе го одбележиме Св.Трифун и ќе наздравиме за бериќетна година и многу љубов. Трката е со должина од 8 километри и ќе биде малку за натпревар, а …

Повеќе »

Антициклон ни носи вистинска пролет овој викенд во Македонија, слично време ќе имаме и во почетокот на следната недела!

Метео прогноза на Славчо Попоски: Под влијание на стабилна, сува и релативно топла воздушна маса од југ, овој врикед времето во Македонија ќе биде сончево и натпросечно топло, утре со појава на мала до умерена локална облачност. Утре особено Долж Повардарието ќе засилува ветерот од северен правец. Во Скопје и …

Повеќе »

Денеска се празнува Преподобен Исидор Пелусиот

Родум Мисирец; син на угледни родители и роднина на александриските патријарси Теофил и Кирил. Откако ги проучи сите светски науки, се одрече од богатството и светската слава и сиот му се предаде на духовниот живот заради љубовта Христова. Беше голем и усрден бранител и толкувач на православната вера. Според тврдењето …

Повеќе »

Хороскоп за утре за сите хороскопски знаци: Прочитајте што не советуваат ѕвездите за утре, 17.02.2024 година, во врска со работата, љубовта и здравјето

Овен Бизнис: Без разлика што е првиот ден од викендот, денес е реално да очекувате многу деловни активности од типичниот Овен, пред се во областа на организацијата и комуникацијата. Љубов: Денес можете да очекувате барем едно пријатно изненадување од саканата личност. Опуштете се и уживајте. Здравје: Внимавајте во сообраќајот. Текстот …

Повеќе »

АНТИЦИКЛОН НАД МАКЕДОНИЈА: Стабилното и суво време продолжува!

Метео прогноза на Славчо Попоски Под влијание на Антициклон, до крајот на оваа, како и во најголем дел од следната седмица во Македонија продолжува стабилното, суво и сончево време, повремено со мала до умерена локална облачност. Во недела особено Долж Повардарието ќе засилува ветерот од северен правец. Во Скопје и …

Повеќе »

„Професорите садат”: збогатување на дендропаркот на Факултетот за шумарски науки, пејзажна архитектура и екоинженеринг „Ханс Ем” во Скопје со нови видови дрвја и грмушки

Со пригодна манифестација одржана денеска во дендропаркот во Скопје се засадија нови видови дрвја и грмушки од северната земјина хемисфера. Во присуство на наставниот кадар и студентите на Факултетот за шумарски науки, пејзажна архитектура и екоинженеринг „Ханс Ем” во состав на Универзитет „Св. Кирил и Методиј” во Скопје, а со …

Повеќе »