ЖИВОТ

Хороскоп за утре за сите хороскопски знаци: Прочитајте што нè советуваат ѕвездите за утре, 21.02.2024 година, во врска со работата, љубовта и здравјето

Овен Работа: Обидете се да создадете средина во која ќе можете сè да правите лесно и во што е можно попријатна атмосфера. Љубов: Премногу сте напнати и во исто време ја зголемувате напнатоста и нервозата на саканата личност, застанете малку и свртете се во правец кој е добар за двајцата. …

Повеќе »

Како еден тинејџер да дојде до почиста и посјајна кожа ослободена од акни

Топлите денови знаат да “нѐ излажат” дека воздухот е чист, сонцето не е силно и дека немаме потреба од никаква нега на кожата или заштита. Честопати средношколците немаат време (особено наутро) да се погрижат за својата кожа пред да заминат на училиште и да се изложат на надворешните влијанија додека …

Повеќе »

НАТПРОСЕЧНО ТОПЛО И ПОНАТАМУ: За време на викендот длабок циклон ни носи промена на времето, врнежи и засилен јужен ветер!

Метео прогноза на Славчо Попоски: До петок времето во Македонија ќе биде стабилно, суво и сончево со мала до умерена локална облачност. Само до крајот на денешниот ден ќе има повеќе облачност, а ќе има и појава на слаб локален дожд, на повисоките планини ќе провејува снег. За време на …

Повеќе »

Денеска се празнува Свети Партениј, епископ Лампсакиски

Син на некој ѓакон од градот Мелитопол. Уште како дете добро ги помнеше зборовите на Евангелието и се трудеше да ги исполни. Се насели покрај едно езеро каде што ловеше риба, ја продаваше и им делеше на сиромасите. По Божја Промисла го избраа за епископ Лампсакиски. Го очисти градот од …

Повеќе »

УШТЕ ЕДНА НЕВООБИЧАЕНО ТОПЛА НЕДЕЛА ЗА ФЕВРУАРИ ПРЕД НАС: Температурите повторно ќе се искачат близу 20 степени!

Метео прогноза на Славчо Попоски: И во текот на оваа недела продолжува натпросечното топло време во Македонија, но и пошироко во регионот. Меѓутоа повремено ќе има нешто повеќе облачност, а повремено ќе има услови и за сосема слаб локален дожд, особено утре. Ветерот ќе биде сосема слаб и од променлив …

Повеќе »

Денеска се празнува Свети Вукол, епископ Смирненски

Ученик на Св. Јован Богослов, којшто и го посвети за епископ на градот Смирна. Во Смирна тогаш имаше малкумина крстени. Свети Вукол блескаше сред темнината на незнабоштвото како јасна свеќа. Се одликуваше со сите добродетели, а особено со благост и со кротост. Пред смртта Вукол го посвети за свој наследник …

Повеќе »

НАТПРОСЕЧНО ТОПЛО И СЛЕДНАТА НЕДЕЛА: Погледнете ги очекуваните температури!

Метео прогноза на Славчо Попоски: И во текот на следната недела продолжува натпросечното топло време во Македонија, но и пошироко во регионот. Меѓутоа ќе има нешто повеќе облачност, а повремено ќе има услови и за сосема слаб локален дожд, особено во вторник. Ветерот ќе биде сосема слаб и од променлив …

Повеќе »

Хороскоп за утре за сите хороскопски знаци: Прочитајте што не советуваат ѕвездите за утре, 19.02.2024 година, во врска со работата, љубовта и здравјето

Овен Бизнис: За Овенот претстои поволна деловна недела, па обидете се да ја искористите максимално. Ситуациите сами ќе се отворат и ќе ве туркаат кон вашата цел. Љубов: За оние кои се во емотивни врски, доволно е малку труд да се смират и да го подобрат односот со саканата личност. …

Повеќе »

Денес се празнува Светата маченичка Агатија

Оваа славна девица и маченичка за Христа има потекло од сицилијанскиот град Палермо, од благородни и имотни родители. Кога царот Декиј подигна гонење на христијаните Света Агатија беше фатена и изведена пред судијата Квинтијан. Тој кога ја виде прекрасна на лице, посака да ја има за жена. Но штом ? …

Повеќе »