ЖИВОТ

Денеска се празнува Упокоение на Свети Кирил Солунски

Преподобен Авксентиј Мошне угледен богаташ меѓу големците и дворјаните на царот Теодосиј Помладиот. Горејќи со љубовта Христова Авксентиј се замонаши и пребиваше уште недолго време во Цариград. Кога почнаа за него да зборуваат пофално, побегна од човечките пофалби и се оддалечи на една гора близу Халкидон, којашто потоа се нарече …

Повеќе »

Хороскоп за утре за сите хороскопски знаци: Прочитајте што нè советуваат ѕвездите за утре, 27.02.2024 година, во врска со работата, љубовта и здравјето

Овен Работа: Ќе успеете да протуркате се ако навреме и без двоумење посегнете по помош. Љубов: Овој ден треба да биде за уживање, но обидете се да не претерувате со хедонизам и лежерен пристап кон врската. Здравје: Многу добро. Текстот продолжува на следната страна

Повеќе »

Денеска се празнува Преподобен Симеон Мироточив

Стефан Немања, голем владетел на српскиот народ, бранител на Православието, истребител на ересите. Беше прво крстен во латинската црква, но подоцна се ослободи од неа и стана член на православната Црква. Кога ја утврди државата и православната вера во неа, тогаш по примерот на својот син Сава прими монашки чин …

Повеќе »

МАКЕДОНЕЦОТ ВИКТОР НАСТЕСКИ ОСТАНА БЕЗ РАБОТА НА БРОДСКА КОМПАНИЈА ПОРАДИ ПАСОШОТ!

Штетите од хаосот со личните исправи на македонските државјани, предизвикани од предавството на марионетската влада на Македонија се огромни. Меѓу Македонците и македонските државјани во светот има безброј стории со лични драми и непријатни случаи, објави Тодор Петров ос Светски Македонски Конгрес на Фејсбук. Личната драма на Виктор Настески (44) …

Повеќе »

РАНА НАЈАВА: Во Склоп на длабокиот циклон од северозападна Европа, влажен бран ќе ја зафати и Македонија!

Метео прогноза на Славчо Попоски: Во склоп со длабокиот циклонски систем кој е со центар над северозападна Европа, во следните часови, најпрвин во западните, а потоа и во останатите предели од Македонија ќе има повремени врнежи од дожд со слаб до умерен, понекаде, особено во јужните предели и со умерен …

Повеќе »

Хороскоп за утре за сите хороскопски знаци: Прочитајте што не советуваат ѕвездите за утре, 26.02.2024 година, во врска со работата, љубовта и здравјето

Овен Работа: Почетокот на работната недела има малку посложена слика за тоа што се случува во деловната сфера за повеќето Овни, односно ќе има многу промени во ритамот и напнати ситуации. Наоружајте се со трпение. Љубов: Нема да бидете расположени за љубов. Приказните, објаснувањата и другите ситници лесно можат да …

Повеќе »

Денеска се празнува Светиот свештеномаченик Власиј

Родум од кападокиската област. Богобојазлив и кроток уште од раното детство. Заради своите големи добродетели беше избран за епископ на градот Севастија. Во тој незнабожечки град Св. Власиј беше големо духовно светило. Во времето на тешкото гонење на христијаните Св. Власиј го храбреше своето стадо и ги посетуваше Христовите маченици …

Повеќе »

Ладна ве носи во Дизниленд, Париз: Започнува јубилејниот 10-ти детски ликовен конкурс

Децата сакаат да цртаат бидејќи тоа е нивна можност да создадат сопствен свет, кој тие го замислиле и тие ќе го обојат баш онака како што сакаат. Секоја година, Ладна ги наградува креативните и талентирани детски уметнички глави, а тоа ќе биде случај и оваа година, затоа што започнува јубилејниот …

Повеќе »

Хороскоп за утре за сите хороскопски знаци: Прочитајте што не советуваат ѕвездите за утре, 24.02.2024 година, во врска со работата, љубовта и здравјето

Овен Бизнис: Поволен ден е за размислување за започнување на некои нови деловни идеи. Обрнете доволно внимание на некоја форма на релаксација. Љубов: Бидете со отворени срца и со отворен ум кога станува збор за љубовта, без разлика дали сакате да ги подобрите постоечките партнерски односи или да започнете нова …

Повеќе »