храна

Нови лебови од Жито лукс – пребиотски, протеински, фит и 100% ржан леб

Жито Лукс ја збогати понудата на пазарот и во својата широка палета лебови додаде четири нови специјални видови леб: 100% интегрален тост со пребиотик, протеински, 100% ржан и ФИТ тост леб, кои претставуваат одговор на барањата на пазарот и се идеални за сите оние кои се грижат за својата исхрана. …

Повеќе »

(ФОТО) Јадење од стоен леб со бешамел и спанаќ

Неретко ни останува леб кој се суши и навистина е греота да се фрли. Ви предлагаме стоениот и сув леб да го искористите за подготовка на едно вкусно јадење. Потребно е: стоен леб брашно млеко путер сол Фил: 200 г жолто сирење 200 г бело сирење 2 јајца 350 г …

Повеќе »

(ВИДЕО) Едноставен и брз ручек

Доколку имате искористете го останатото тесто и филувајте со вашите омилени состојки… Ќе добиете сочна, богато со вкусови и мириси брза пита-пица… Не е потребна прецизност, не можете да згрешите… Состојки: универзално тесто (рецептот можете да го најдете на следниот ЛИНК 350 г мелено месо 1 главичка кромид 250 г …

Повеќе »

(ВИДЕО) Универзално тесто за 5. минути: Меко како „душа“ – за сите видови печива!

Нема домаќинка која не сака да подготви нешто месено набрзина. Овој рецепт е токму за таквите намени! Состојки: 500 мл млеко 5 чаши брашно 1/2 лажичка сол 2 лажици шеќер 11 г квасец 2 лажици масло Инструкции за деталите ан подготовка погледнете во видеото:

Повеќе »

Верните потрошувачи на Битолска млекара во посета на фабриката

На 15.11.2018 година Битолска млекара организираше „отворен ден” за своите лојални потрошувачи и за сите заинтересирани граѓани со цел одбележување на Светскиот ден на квалитетот, кој оваа година се прослави на 8 ноември. Големиот број посетители, како и студенти од Биотехничкиот факултет во Битола, имаа можност одблизу да го запознаат …

Повеќе »

(ФОТО) Предлог предјадење, главно јадење и десерт со Битолска павлака

Поаѓајќи од премисата дека Битолската павлака е „омилена со секој оброк”, но и во секое време, повторно подготвивме 3 различни рецепти за комплетен оброк, односно предјадење, главно јадење и десерт, во кои главната „тајна” состојка е токму таа – Битолската павлака. Навистина одлично се комбинира со сѐ: за брз појадок, …

Повеќе »

Оризови галети –диетална, посна и здрава храна за секој период од денот

Оризовите галети се идеална лесна и брза ужина, која не се расипува и има малку калории. Не содржат масти, туку хранливи материи кои даваат чувство на ситост. Иако не го снабдуваат организмот со огромна количина на витамини минерали, сепак обезбедуваат мали дози на нутритиенти. Оризовите галети се 100% природни, имаат …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Една смеса за 4. видови ситни колачи: Можат да бидат и’ посни и мрсни – без печење!

Направете малку повеќе од основната смеса и во неа додајте додатоци по желба! Состојки за основна смеса. 500 г маргарин 300 г шеќер во прав 800 – 900 г. мелени бисквити (посни) 200 г бело чоколадо (за пост може и посно бело или црно) 150 мл сок од портокал Додатоци: …

Повеќе »

Производите за здрава храна на “Виталиа” едни од најпопуларните во Бангладеш

Производите за здрава храна на “Виталиа” го освојуваат и азискиот континет. Последна дестинација каде се пласираат овие македонски производи е Бангладеш. Голем дел од производното портфолио на оваа наша македонска компанија, можат да се најдат на полиците во модерните супермаркети во оваа земја, каде завршуваат само внимателно селектирани производи кои …

Повеќе »