храна

(ФОТО) Рецепт на денот: Хроно шпанска пита

Потребно е: 1 црвена пиперка 5 хроно кисели краставички 5 шери домати 4 јајца 1 шоља кисело млеко 1 шоља брашно од хељда 1 шоља пченкарно брашно 1 лажичка сода бикарбона 1 лажичка сол 2 – 3 лажици семки од тиква 1 лажица псилум сок од 1 лимон Подготовка:на малку …

Повеќе »

(ФОТО) Рецепт на денот: Пастицио

Кој не ја пробал оваа комбинација наш совет да ја проба бидејќи е фантастична Потребно е: 500 г. мелено јунешко месо (може и мешано) 150 г. фета сирење(може да послужи и некое друго, жолто) 2 големи домати (или конзерва пелати) 2 модри патлиџани 1 поголема главичка кромид 500 г. тестенини …

Повеќе »

(ФОТО) Рецепт на денот: Ќофтиња од модар патлиџан

Овие ќофтиња можете да ги послужите како главно јадење или предјадење Состојки 2 средно големи (750 гр) црни патлиџани 100 гр рендан кашкавал 2 лажици пармезан 2 мали јајца 80 гр лебни трошки 2 лажици ситно сецкан магдонос 1 чешне ситно исечкано лукче по вкус сол и бибер по потреба …

Повеќе »

(ФОТО) Рецепт на денот: Австралиски хроно леб на Лореин Паскал

Лореин Паскал е британска готвачка која има издадено повеќе готвачи, но има и свои емисии на каналот 24kitchen. Потребно е: 350 г. брашно од спелта, или интегрално пченкарно 50 г. ’ржано брашно 50 г. брашно од хељда 1 лажичка иситнет рузмарин 1 лажичка морска сол 1 лажичка провансалски зачини, мешавина …

Повеќе »

Солени стапчиња со готови кори

Состојки 500гр. кори за пита Фил 2 јајца 150 мл. масло 1 пециво 2 кисели павлаки од 180грама 2 лажици пченкарно брашно 1 филџан(120)мл. топла вода 300гр. сирење малку сусам прашок за печиво Подготовка:започнуваме со подготовка на филот за премачкување.Во сад за матење ги кршиме јајцата,матиме, го додаваме маслото,печивото, павлаката,пченкарното …

Повеќе »

(ФОТО) Виткана пита со спанаќ и сирење

Состојки 1 пакетче готови кори (500 г.) Фил 1 2 јајца 1 чаша јогурт 1 чаша газирана вода 1 неполна чаша масло 1 преполна чаша брашно 1 пак. прашок за пециво 1/2 лажиче сол Фил 2 300 гр сирење или урда (изварка) 500 гр спанаќ (блитва, зелје…) 1 јајце по …

Повеќе »

(ФОТО) Чоколаден пудинг со кроасани

Извонреден, брз и вкусен, десерт. Се подотвува брзо и секогаш можете да ги искористите останатите кроасани…за да добиете вкусен и лесен колач… Потребно е: 4 големи кроасани 4 јајца 300 мл. слатка павлака 100 г. црно чоколадо 150 мл. млеко 50 г. шеќер 1 лажичка шеќер во прав 1 лажичка …

Повеќе »

(ФОТО) Истурена пита со спанаќ

Потребно е: околу 300 г. исчистен спанаќ 2 јајца 100 г. свежо сирење или урда 50 г. кисела павлака 150 мл. јогурт 100 мл. млеко 1 шоља (од 200 г.) пченкарен гриз – палента 1/2 кесичка прашок за печиво брашно по потреба сол масло Подготовка: прво измијте го спанаќот, исечете …

Повеќе »

(ФОТО) Рецепт на денот: Гурмански проички

Кој не сака нешто набрзина од стилот – истури и измешај. За секој ден, за појадок или вечера но и ненадејни гости… Состојки: 2 јајца 2 чаши минерална вода 1/2 чаша масло 1 чаша брашно 1 чаша пченкарно брашно 1/2 чаша пченкарен гриз (палента) 1 кесичка прашок за печиво 2 …

Повеќе »