храна

(ФОТО) Чудо од едно јајце

Да, чудо од едно јајце бидејќи толку ви е потребно за овој извонреден колач Бисквит: 1 јајце 1 шоља (од 200 грама) шеќер 1 шоља мелени ореви 1 шоља млеко 1/2 шоља масло 1 шоља брашно 1 кесичка прашок за печиво 1 кесичка ванилин шеќчер Крем: 2 кесички пудинг од …

Повеќе »

(ФОТО) Едноставен киндер колач- без печење

Потребно е: 300 г шеќер 100 мл вода 125 г маргарин 200 г млеко во прав 100 г црно чоколадо 100 г бело чоколадо Подготовка:шеќерот варете го со водата, да се истопи и малку згусти. Додајте го маргаринот, мешајте, а кога ќе се истопи тргнете од ринглата и додајте го …

Повеќе »

(ФОТО) Прженки од компири со сирење

Состојки: 4 компири 2 јајца 1 главичка кромид сол, црн пипер Подготовка:излупете, измијте и изрендајте ги копирите, додајте ситно сечкан кромид, сол, црн пипер и јајца. Се’ убаво измешајте. Смесата пржете ја на загреано масло. Едноставно загрејте масло, на средна температура, земајте од смесата и испржете да добијат златно црвена …

Повеќе »

(ФОТО) Полпети од тиквички на баба

Состојки: 1 голема тиквичка 1 чен лук 2 јајца 50 мл млеко 2 лажици рендан кашкавал 1 филџан брашно (по потреба) 1 лажичка сол Подготовка: излупете и изрендајте ја тиквичката.Насолете и оставете половина час, а потоа убаво исцедете.Додајте јајца, ситно сечкан или пасиран лук, кашкавал, млеко, брашно, убаво измешајте и …

Повеќе »

(ФОТО) Коколини

Состојки: 250 мл слатка павлака или павлака за шлаг 100 г бело чоколадо 1 кесичка ванилин шеќер 1 пудинг од ванила 100 г кокосово брашно шеќер во прав, по вкус бдеми по желба Подготовка: од 250. мл слатка павлака одвојте 50. мл. Павлаката ставете ја да зоврие, а смесата за …

Повеќе »

(ФОТО) Кокос коцки како мафини

Состојки: Бисквит: 4 јајца 13 лажици шеќер 13 лажици брашно 100 мл масло 100 мл млеко 1 кесичка прашок за печиво 2 лажици какао 1 лажица млеко Подгответе го тестото, на стандарден начин и поделете го на два дела. Фил: 1/2 литар млеко 5 лажици шеќер 3 лажици брашно 200 …

Повеќе »

(ФОТО) Брз рецепт за сладолед со кикирики и карамел кој ќе го јадете без грижа на совест

Сладоледите за многумина се сладок порок од кого не можат да се откажат, особено преку лето. Некогаш не ни е доволен само еден дневно иако сме свесни дека калориски може да замени појадок или вечера. За негова подготовка, поради кремозност, главно се користи грчки тип на јогурт, а за овој …

Повеќе »

(ФОТО) Солени полжави ала мафини

Состојки: 500 гр кори 400 гр ситно сирење или урда 4 јајца 150 мл масло 1/2 пециво 1 помал страк праз 200 гр чаен колбас или сушен свински врат 100 гр маринирани или свежи шампињони 200 мл кисела вода мешан сушен зачин по вкус Подготовка: 1. Сувиот врат или чајната, …

Повеќе »

(ФОТО) Брза бајадера

Потребно е: 10 лажици вода 200 г шеќер 125 г маргарин 200 г мелени ореви 200 г мелени бисквити 1 кесичка ванилин шеќер 100 г чоколадо Глазура 100 г чоколадо 2 лажици масло Подготовка:водата, шеќерот и ванилиниот шеќер ставете ги во сад и на средно загреана рингла па мешајте додека …

Повеќе »