храна

(ФОТО) Сочен чоколаден колач со само две јајца

Состојки: 2 јајца 150 г шеќер 100 мл масло 400 мл млеко 180 г меко брашно 1 кесичка прашок за печиво 40 г какао во прав 40 г чоколадо во прав 300 г чоколадо со 72% какао 5 кесички ванилин шеќер 80 г путер путер и лебни трошки за калапот …

Повеќе »

(ФОТО) Мини киш со печурки

Состојки: 350 г остро брашно 400 г путер 1 јајце 1 жолчка 20 г сол 200 г шампињони 400 г мешани печурки 200 г црвен кромид 2 чена лук 100 г рендан пармезан малку црн пипер свеж магдонос Подготовка: тестото замесете го од брашното, 250 г путер, јајце, жолчка и …

Повеќе »

(ФОТО) 4. брзи рецепти за мафини,куглоф, пита…

Секогаш е добро да се има некој рецепт „набрзина“ на домашните да им подготвиме, вечера или закуска…Со овие четири можете да избирате со што ќе ги израдувате домашните…а можеби нешто ќе искористите и за некоја домашна свечена трпеза… (ФОТО) Куглоф со шунка, сирење и маслинки Состојки: 3 јајца 1 филџан …

Повеќе »

(ФОТО) Црно бел колач

Состојки: Бисквит: 8 јајца, 150 г чоколадо во прав,150 г путер,150 г шеќер, 2 лажици слатка павлака,1 лимон, 1 лажичка цимет, 100 г излупени бадеми, 100 г амарети (кекси со бадеми) Крем:300 мл млеко, 3 жолчки, 100 г кокосово брашно, 100 г путер, 100 г шеќер. Глазура:100 г бело чоколадо …

Повеќе »

(ФОТО) Чудни чоколадни коцки

Кори: 250 г путер 200 г шеќер 2 лажици мед 2 јајца 450 г брашно 1/2 кесичка прашок за печиво 2 лажици какао во прав малку млеко Фил: 5 лажици шеќер во прав 2 лажици рендано чоколадо 50 мл рум 2 – 4 лажици мармалад сварено кафе (по потреба) суво …

Повеќе »

(ФОТО) Чудо од едно јајце

Да, чудо од едно јајце бидејќи толку ви е потребно за овој извонреден колач Бисквит: 1 јајце 1 шоља (од 200 грама) шеќер 1 шоља мелени ореви 1 шоља млеко 1/2 шоља масло 1 шоља брашно 1 кесичка прашок за печиво 1 кесичка ванилин шеќчер Крем: 2 кесички пудинг од …

Повеќе »

(ФОТО) Едноставен киндер колач- без печење

Потребно е: 300 г шеќер 100 мл вода 125 г маргарин 200 г млеко во прав 100 г црно чоколадо 100 г бело чоколадо Подготовка:шеќерот варете го со водата, да се истопи и малку згусти. Додајте го маргаринот, мешајте, а кога ќе се истопи тргнете од ринглата и додајте го …

Повеќе »

(ФОТО) Прженки од компири со сирење

Состојки: 4 компири 2 јајца 1 главичка кромид сол, црн пипер Подготовка:излупете, измијте и изрендајте ги копирите, додајте ситно сечкан кромид, сол, црн пипер и јајца. Се’ убаво измешајте. Смесата пржете ја на загреано масло. Едноставно загрејте масло, на средна температура, земајте од смесата и испржете да добијат златно црвена …

Повеќе »

(ФОТО) Полпети од тиквички на баба

Состојки: 1 голема тиквичка 1 чен лук 2 јајца 50 мл млеко 2 лажици рендан кашкавал 1 филџан брашно (по потреба) 1 лажичка сол Подготовка: излупете и изрендајте ја тиквичката.Насолете и оставете половина час, а потоа убаво исцедете.Додајте јајца, ситно сечкан или пасиран лук, кашкавал, млеко, брашно, убаво измешајте и …

Повеќе »