храна

Македонско вино од Камник меѓу десетте најдобри во светот

Тен БарелсСира 2017 Резерва (TenBarrelsSyrah 2017 Reserva) од ВинаријаКамник доби златен медал и е прогласено за едно од најдобрите 10 Сира вина во светот, на Сира дуМонде 2020 (SyrahduMonde 2020), Меѓународен натпревар за најдобрите Сира вина. Сира 2017 од ВинаријаКамник го зазема престижното второ место претставувајќи ја нашата држава, пред …

Повеќе »

5. начини да го искористите лимонот

Многу од придобивките од оваа супер намирница се неправедно занемарени Лимонот најчесто многумина го консумираат во зимските месеци како извор на витамин Ц со чај, а во лето за освежувачки лимонади. Кората од лимон и неколку капки сок е додаток на многу десерти, но лимонот има широка намена. Другите придобивки …

Повеќе »

Што е поздраво – туна или сардини?

Рибата е здрава, сите го знаеме тоа и треба да биде на нашето мени барем еднаш неделно. Сепак, податоците велат дека повеќето луѓе, од морска риба, консумираат претежно конзервирана туна и сардини, па многумина се прашуваат што од тоа е поздраво и подобро да се јаде. Витамин Е и калциум …

Повеќе »

(Рецепт) Чоколадни браунси по рецепт на Џејми Оливер: Посовршени, помеки и посочни не сте пробале!

Овој мек колач според рецептот на познатиот готвач ќе го воодушеви вашето непце… Состојки: 200 грама квалитетно темно чоколадо (70 проценти) 250 грама путер 75 грама суви цреши или друго овошје 50 грама сецкани ореви по желба 80 гр какао во прав 65 грама брашно 1 лажичка прашок за пециво …

Повеќе »

(ВИДЕО) НЕОБИЧЕН ТРИК ЗА „ЈАЈЦЕ НА ОКО“ ВООДУШЕВИЛ МИЛИОНИ: Променете една работа и ќе добиете ново јадење!

Значи, го кршите јајцето, како и секогаш, но следниот чекор менува сè… Можете да подготвите јајца на безброј начини, но кога сакате да јадете нешто брзо, има спасоносно решение – јајце на окото е готово за само неколку минути. А што ако ви кажеме дека можете дополнително да ја подобрите …

Повеќе »

Запачени палачинки полнети со блитва и урда

Овие солени палачинки се полнети со мешавина од блитва, сланина и сирење (урда) и потоа се печат со прелив од павлака и крем за готвење. Можете да ги јадете топли, но исто така се многу вкусни и кога ќе се изладат. Состојки за палачинки: јајце малку сол 400 мл млеко …

Повеќе »

(ВИДЕО) Браунси полнети со нутела и киндер чоколадо е откритие кое мора да го пробате

ЧОКОЛАДОТО е секогаш добар избор, а љубителите на Нутела и Киндер ќе се заљубат во рецептот за колач од наведените состојки. Добро е познато дека класично брауни можете да подготвите од различни состојки и да дадете нова димензија на нов, но многу вкусен колач, но овој рецепт е најпосебен досега. …

Повеќе »

(ФОТО) Посен ролат со бисквити и банани

Потребно е: 350 мл вода 150 г маргарин 50 г чоколадо 4 лажици какао 100 г суво грозје 2 лажици рум 100 г желе бомбони 450 г посни бисквити 3 банани 2 – 3 лажици сок од лимон кокосово брашно Подготовка:бисквитите искршете ги, желе бомбоните исечете ги на коцки, сувото …

Повеќе »

(ВИДЕО) Запечени полиени ќофтиња: Совршен ручек за цело семејство

Убаво, вкусно и калорично – сето она што сите го сакаат! Состојки: 400 г мелено месо 200 мл кефир 200 г брашно 1 лажица масло 1/2 лажичка сода бикарбона 1/2 главичка кромид њол, црн пипер еден домат Подготовка: месото зачинете го по вкус и направете малечки топчиња. Состојките за тестото …

Повеќе »